Litteraturbanken

Litteraturbankens verkslista

FörfattareVerkLibris-id förlagaeidInfördLänk i klartextEpubOmslagsbildKälla
Gunnel VallquistSökare och siare. Essayer71466552021-08-30https://litteraturbanken.se/txt/epub/VallquistG_SökareOchSiare.epubhttps://litteraturbanken.se/txt/lb7146655/cover.png (större)
Gunnel VallquistNågot att leva för18944362021-08-30https://litteraturbanken.se/txt/epub/VallquistG_NågotAttLevaFör.epubhttps://litteraturbanken.se/txt/lb1894436/cover.png (större)
Sigurd P. SigurdhDet gula huset och andra berättelser1663863v45c9ppdsp42gns92021-08-30
Arvid Vikström och Per EkströmDikter16642799krfk83k7rbrjnq82021-08-30
Curt ThelanderEfterlämnade dikter1664120dnqg34zcbthzb72c2021-08-30
Gustaf LindqvistDagsländor II1727683dnpfvn0lbd26lgjn2021-08-30
Otto LindforsSägner och bilder1663260225706902021-08-30
Ernst LundquistFör Sällskapsteatern I1645622226957542021-08-30
Axel LundegårdSturz1663309225500882021-08-30
Axel LundegårdFru Hedvigs dagbok1776485226790512021-08-30
Harald JacobsonKungsängs-liljor. Dikter1663101hrsjjl1hfgd3k4hp2021-08-30
Ludvig JosephsonGamla plantor och nya skott1663128fpqgglk9cfxfjnv52021-08-30
Elisabeth LilljebjörnLifvets lek1662689226975532021-08-30
Theodor GiertzSparfkvitter1662925lvwmj7gtjhqj0brv2021-08-30
Johan Lindström SaxonEn barndomskärlek1663280dnpfvml3b85mpp772021-08-30
Anna Sjöstrand och Jenny Nyström50 småhistorier16454304dfml3s12kvljgf12021-08-30
Johannes JohanssonPå fristunder. Dikter1663120lvwm2vs5j954f1bf2021-08-30
Ernst LundquistFortunas tempel jämte flera berättelser och skisser1663315w55kqfrdt17d6f622021-08-30
Elsa Smith och Jenny NyströmPå sommarfärd1645496gqrhxjmhdhbbngbj2021-08-30
Anna PreinitzBöljeslag. Dikter16623822bj67n030jlhs2tn2021-08-30
Sven ÅkerlundDikter1664334lv4qg63hjx8x2qht2021-08-30
Thure SällbergPå kyrkobacke och i gillestuga1645619dnvjlnzfbdbrsdv22021-08-30
Gustaf RydeliusTankar och toner1645313v4dbp1sksn6b9kpv2021-08-30
Gustaf ThorsanderEuphrosyne. Skildring från Bergslagen1664124gqxlqmptdprzfc362021-08-30
AnonymNy anekdotsamling1662886nx64hxz0lcpwbgj92021-08-30
Märta StarnbergDå lampan är tänd1645528mw53gwb1kw5qlnl72021-08-30
Karl Benzon och Wille GernandtMamsellerna Blanck16827563cdlgbhj1zc0zn9m2021-08-30
Thure Sällberg och Teodor HeurlinPojkastreck och gubbafasoner1645618t3c9n4xlr735h6qv2021-08-30
Hasse ZetterströmMannen som ville bli ryktbar1663008t3c9gqdtrgl9l49z2021-08-30
Ernst WesterbergPastorns Åke och annat mer20257275fpmzgtg33zvl3wb2021-08-30
Ellen WesterFrideswidas krönika1664254cmwt517v92n2330c2021-08-30
Helena WestermarckI fru Ulrikas hem1664260225492172021-08-30
Louise StjernströmSvenska historiska berättelser i romantisk form III1668850220781532021-08-30
Josefina Wettergrund och Carl Larsson och Carl Gustaf HellqvistValda berättelser III1776854218838412021-08-30
Louise StjernströmSvenska historiska berättelser i romantisk form IV1668847221082362021-08-30
Ninian WærnérMina hundår i Amerika1645744q086db66nc9878zn2021-08-30
Jon Olof ÅbergPå bragdernas fält1664329blvg7bhb8h0shdj92021-08-30
Gusten BacklundMatrosen Calle Petterssons humoristiska berättelse…20114855201436162021-08-30
Ragnar PihlstrandNybygget vid Vargkullen eller Några svenska utvandrares äfventyr i Kansas19934518199794952021-08-30
Louise StjernströmSten Sture den yngre och Kristina Gyllenstjerna II1677409204024812021-08-30
Gunnel VallquistDagbok från Rom [2]. Reformation i Vatikanen?82025382021-08-30
Gunnel VallquistDagbok från Rom [1]. Journalistminnen från Vatikankonciliet2254352021-08-30
Isak CollijnSvensk boktryckerihistoria under 14- och 1500-talen1247144jw8j6jczgdxpnn9r2021-08-30
Richard Felton OutcaultBuster Brown, hans hund Tobby och hvad som hände dem2950675208582322021-08-30
Wilhelm GranathAdelsjunkern och mjölnarflickan1662938fpqxsjrgc57m42fr2021-08-30
Wilhelm Norléen”Over Evne”1845067218926072021-08-30
C. von Hahn och Jenny NyströmGullvifva1835974219322412021-08-30
Axel LundegårdDikter1663308225487332021-08-30
Josefina Wettergrund och Victor Andrén och Axel SjöbergValda berättelser IV1776855219778692021-08-30
Efraim WästbergSkisser20167326215190942021-08-30
Anders LundinDikter1806223209143972021-08-30
Louise StjernströmHistoriska berättelser för folket I1668839226988592021-08-30
Emilie HackzellHusmamsellen på Helgestad1663675r128kpd4pczk4f922021-08-30
Vera von KræmerElfenbensasken1347186ftd5j9zrch8t0tq62021-08-30
Georges Bernanos och Gunnel VallquistDen våldtagna13890582021-08-30
Stina Hansson”Bröllopslägrets skald och bårens”7625434208244242021-08-30
Ovidius och Harry Armini och Tönnes KlebergMetamorphoser. Förvandlingar II. Böckerna 9–158692972021-08-30
Vera von KræmerLia vänder om13650103h2t74w71v1gk14h2021-08-30
Jesper SwedbergGudz Barnas Heliga SabbatsRo, I. Winterdelen2421116l57zx657w3sb0d82021-08-30
Erik Gustaf Geijer och John LandquistSamlade skrifter XI. Den ny-europeiska odlingens huvudskiften. – Tal och avhandlingar m.m4447202021-08-30
Erik Gustaf Geijer och John LandquistSamlade skrifter VII. Tal, avhandlingar och kritiker. Minnen4447232021-08-30
Erik Gustaf Geijer och John LandquistSamlade skrifter X. Människans historia m.m.4447192021-08-30
Erik Gustaf Geijer och John LandquistSamlade skrifter XII. Geijers brev till hans hustru4447212021-08-30
Erik Gustaf Geijer och John LandquistSamlade skrifter XIII. Brev4447222021-08-30
Erik Gustaf Geijer och John LandquistSamlade skrifter V. Svenska folkets historia II–III,14447152021-08-30
Erik Gustaf Geijer och John LandquistSamlade skrifter III. Tal och avhandlingar4447132021-08-30
Erik Gustaf Geijer och John LandquistSamlade skrifter IV. Svea rikes hävder. Svenska folkets historia I4447142021-08-30
Jac AhrenbergAnor och ungdom1785805209115262021-08-30
Jac AhrenbergBilder minnen och intryck1785808221178842021-08-30
Edith ForssmanVid Aftonlampan III17918462216566242021-08-30
Gunnel VallquistFöljeslagare71446082021-08-30https://litteraturbanken.se/txt/epub/VallquistG_Följeslagare.epubhttps://litteraturbanken.se/txt/lb7144608/cover.png (större)
Gunnel VallquistEtt bländande mörker6288912021-08-30https://litteraturbanken.se/txt/epub/VallquistG_EttBländandeMörker.epubhttps://litteraturbanken.se/txt/lb628891/cover.png (större)
Erik Gustaf Geijer och John LandquistSamlade skrifter II. Skaldestycken. Tal och avhandlingar4447122021-08-30
Erik Gustaf Geijer och John LandquistSamlade skrifter I. Essayer och avhandlingar4447112021-08-30
Algot SandbergI fiendehand och fiendeland1645348221161122021-08-30
Ernst WallmarkErnst Wallmarks visor och kupletter IV. Musik18526994223658122021-08-30
Johannes SundbladI Österskär1835972224512202021-08-30
Ann Margret HolmgrenNär riddar Ulf suckar1662594225496582021-08-30
Alfred HedenstiernaMarie på ”Gyllene hästen”1663860x67zvnqkvbv90gf92021-08-30
Alfred HedenstiernaSeptembersol1663861pzzchn75mc4m9q8s2021-08-30
Hugo FalkGossar blå1662814088nsfvqx3gs86m22021-08-30
Sven ÅkerbergAntinous. Den förlorade sonen1645894226957502021-08-30
August CederqvistHarp-olåt1798029088nsrdwxrw4w4xx2021-08-30
Fredrik NycanderUngfolk och gamlingar1663537fqh5bcc8cnxj3q1j2021-08-30
Sophie LundequistDikter16633126h4bsqr34r5hwf2g2021-08-30
Jonas Jonsson Stadling och Paul Peter WaldenströmSom man ropar i skogen så får man svar16455081b3rxzp2zk0v5fm32021-08-30
Karl RydforssLyroslag och folklåtar20044187j5cv7w857f0lp372021-08-30
Gunnel VallquistHelena Nyblom71547202021-08-30
Gunnel VallquistDagbok från Rom [3]. Kyrkligt, världsligt, kvinnligt82025392021-08-30
Gunnel VallquistDagbok från Rom [4]. Uppbrott82025402021-08-30
René Descartes och Paul Valéry och Gunnel VallquistDescartes i urval och med inledning av Paul Valéry5240992021-08-30
Fredrik BoyeDen Dygdiges och Den Lastfulles Vandel och Öden25709445jw1gw1t3ts8whq62021-08-30
Sven Adolf Hedlund och Adolf Wilhelm EdelsvärdBeskrifning öfver Westra Stambanan: Göteborg-Töreboda26946567lqmjw065r61qv2n2021-08-30
Alfhild AgrellHvad ingen ser1814474197312012021-08-30
Lars BergerPlog och kräkla1763770215208232021-08-30
Carl Fredrik RidderstadDagrar och skuggor I17208377209154022021-08-30
Jenny Maria ÖdmannRuth. Berättelse af J–y Brn.1895700218643162021-08-30
Louise StjernströmSvenska historiska berättelser i romantisk form V1668848221082622021-08-30
Alma CleveEva Sten. En berättelse från våra dagar1662667226999122021-08-30
Axel KerfveRöntgenstrålar genom varietékroppar1645689226975502021-08-30
Charlotte BjörkBjörkqvistarne [1896]16625763cd3z4f41gjvm70h2021-08-30
Ebba NordenadlerI Edsbro pension1663345lvwm2qv4jk3prgjm2021-08-30
Vendela EmanuelssonSmå ting16627724dfmhhc22f1x78322021-08-30
Ellen WhitlockDikter1664266225487342021-08-30
Fredrik NycanderVestkust166353808b2qf61x1cw5shb2021-08-30
Wilhelm Granath och Pelle HedmanCarolinens minnen1662939hrr59f65f4bd38l82021-08-30
Fritz SundgrenNoveller16640697hpcfbd35z92v78q2021-08-30
Gustaf Schröder och Einar TorsslowPavo Makkran1645376fprh5rcvc1nvt9lk2021-08-30
Elisabeth BeskowLjudande malm1663738r17w0bb4p8w0m35w2021-08-30
Jon Olof ÅbergSvärdshugg1664331hrzldz1xfcvwm10f2021-08-30
Märta StarnbergMed eller mot sin natur1645531r197lxjspqs1q3d52021-08-30
Victor Hugo WickströmMansstudier1645805t3c9mxkdrpfw76q32021-08-30
Carl NissenSolens barn1663504hrr59mnkfxpzdb9c2021-08-30
Uno WallmoLöjtnant Rustan Stormfeldt1645764r197lw9tp4xzqsbl2021-08-30
Victor Hugo WickströmEn modern historia1664270225488192021-08-30
Louise StjernströmSvenska historiska berättelser i romantisk form II1668846209152612021-08-30
Louise StjernströmSvenska historiska berättelser i romantisk form I1668845209152622021-08-30
Louise StjernströmSvenska historiska berättelser i romantisk form VI1668849218054042021-08-30
August StrindbergRöda Rummet [1880]17889115194669732021-08-30
Fredrik Wilhelm Scholander och John BöttigerF. W. Scholanders skrifter. Musikbilaga19934122199814522021-08-30
Sara PfeifferGuldets makt19934579199768512021-08-30
Carl Adolf BeskowHumoresker af Ryno1716030203967612021-08-30
Hjalmar WernbergSkisser och humoresker af H. W–g1763749206963582021-08-30
Gustaf af GeijerstamUndantagsgumman1664392q017hjkkn0d0v7zd2021-08-30
Alfred HedenstiernaLilla vildkatten16638592bckv42k0jg1sw142021-08-30
Louise StjernströmHistoriska berättelser för folket II1668840226988582021-08-30
Hilda Fredrika KeyserBrudsmycket1663149lvw3drxcjw3nv4662021-08-30
Jesper SwedbergGudz Barnas Heliga SabbatsRo, II. Wåhrdelen2421117jtbpck1cgn8758xs2021-08-30
Ovidius och Harry Armini och Tönnes KlebergMetamorphoser. Förvandlingar I. Böckerna 1–88692982021-08-30
Johannes HenrikssonVäxterna i de gamlas föreställningar, seder och bruk1634566zbqn83ccw7f895vz2021-08-30
Vera von KræmerVi reder oss själva13649968n70c0w36k6v1gj42021-08-30
Richard Head och AnonymÖöns O-Brazile eller Dhen förtrollade… Öön2515977148556332021-08-30
Mårten TriewaldNödig Tractat om Bij24044982021-08-30
Vera von KræmerOnsdagsklubben1381002gvf6mhfqdvfxxqzh2021-08-30
F. Scott Fitzgerald och Gösta OlzonDen store Gatsby1397327lzhdhp41jgv25dls2021-08-30
Erik Gustaf Geijer och John LandquistSamlade skrifter VI. Svenska folkets historia III,24447162021-08-30
Erik Gustaf Geijer och John LandquistSamlade skrifter IX. Bihang till Litteratur-bladet. Tal och artiklar4447182021-08-30
Erik Gustaf Geijer och John LandquistSamlade skrifter VIII. Den blå boken. Litteraturbladet4447172021-08-30
Adolf PaulHerr Ludvigs19078907hk1hlcb5wb43dm82021-08-30
Edith ForssmanVid aftonlampan [I]17918432fpqgwtl9c07dvxx12021-08-30
Louise StjernströmSten Sture den yngre och Kristina Gyllenstjerna I1677408212453232021-08-30
Östen SjöstrandHemlöshet och hem. Dikter15056072021-06-28https://litteraturbanken.se/txt/epub/SjöstrandÖ_HemlöshetOchHem.epubhttps://litteraturbanken.se/txt/lb1505607/cover.png (större)
Östen SjöstrandDe gåtfulla hindren3054932021-06-28https://litteraturbanken.se/txt/epub/SjöstrandÖ_DeGåtfullaHindren.epubhttps://litteraturbanken.se/txt/lb305493/cover.png (större)
Östen SjöstrandInvigelse14273442021-06-28https://litteraturbanken.se/txt/epub/SjöstrandÖ_Invigelse.epubhttps://litteraturbanken.se/txt/lb1427344/cover.png (större)
Östen SjöstrandFrämmande mörker främmande ljus14475512021-06-28https://litteraturbanken.se/txt/epub/SjöstrandÖ_FrämmandeMörkerFrämmandeLjus.epubhttps://litteraturbanken.se/txt/lb1447551/cover.png (större)
Östen SjöstrandEn vinter i Norden17935622021-06-28https://litteraturbanken.se/txt/epub/SjöstrandÖ_EnVinterINorden.epubhttps://litteraturbanken.se/txt/lb1793562/cover.png (större)
Östen SjöstrandI vattumannens tecken6451872021-06-28https://litteraturbanken.se/txt/epub/SjöstrandÖ_IVattumannensTecken.epubhttps://litteraturbanken.se/txt/lb645187/cover.png (större)
Östen SjöstrandÅtervändo6455622021-06-28https://litteraturbanken.se/txt/epub/SjöstrandÖ_Återvändo.epubhttps://litteraturbanken.se/txt/lb645562/cover.png (större)
Gustaf ThorsanderEllas friare16269406ggvz5f049sb248j2021-06-28
Fredrik LindholmTidningsmannen1624320218997292021-06-28
John G. BohmanFör ro skull1624999215208372021-06-28
Karl Fredrik ForsmanSvaga stunder1627872215209112021-06-28
Inèz WigertSkämt och allvar1627497222714772021-06-28
AnonymEn ny märkvärdig historia om Kloka Stina i Karshult1624916222714782021-06-28
Johan LevartEtt modernt diktaröde1644802226957552021-06-28
Sixten SparreI bunden form1626251138821572021-06-28
Oskar StrindbergFrån ordnar och samqväm1626623gqq4855qd16qnlxh2021-06-28
Gustaf ThorsanderI gårdar och byar16269428jjx2zhx6hln5t5g2021-06-28
Ernst LundquistSkuggor och ljusglimtar1624495215201242021-06-28
Mauritz NorlinLäsarpresten och fosterdöttrarne1625196215201262021-06-28
Axel KlinckowströmFornsånger1623885225161982021-06-28
Erland LagerlöfDikter1624040225161622021-06-28
Robert Montgomery-CederhielmDikter. Ny samling1624969226618822021-06-28
John JohnsonGumman min och jag1625512225162212021-06-28
Natan SöderbergSträngalek1626786226615582021-06-28
Ottilia WestermarkCecilia Wilkens och hennes vänner1625390226676592021-06-28
Oscar BensowDikter [1896]16438942021-06-28
Mathilda LönnbergFrån skilda tider1624623226788942021-06-28
E. J. KärrströmBland yankees och indianer16450847hj88jj054h7b5bb2021-06-28
Ebba von KochLefnadslycka. Frihet. Två berättelser1644699ktvllrx5h9x9lgm92021-06-28
Sten FrankArftagerskan. Kriminalroman ur Stockholmslifvet1644306226999082021-06-28
Jane Gernandt-ClainePampan. Berättelse1644402x66lqx02v98njhh92021-06-28
Theo LundbergDikter1644869nxzp4t3bl1n0v8vh2021-06-28
Wilma LindhéElsa Wang. Lifsinteriör16448354ddsz0pt2kpzt50f2021-06-28
John Johnson och Einar TorsslowKapten Punschs äfventyr i polarregionerna och vid Nordpolen16446525fftxl8k3kt9qtcq2021-06-28
Augusta BraunerhjelmI unga dagar1644029blmtpl98834qn82d2021-06-28
Martin LandahlNya dikter1644766z7hfs31gwn52cq9v2021-06-28
Axel Kerfve och Einar TorsslowSvenska hjältar i boerkriget (1899-1900)16446743ccrpl8k1s50ltg42021-06-28
Alfred LidholmBruden på Kinnekulle eller Carl XV:s skyddsling I162421720092867,22021-06-28
Birger MörnerTattar-blod162504320873770,20172548,201167192021-06-28
Hanna KamkeKurtis och kärlek162375820070207,22021-06-28
Svante PeterssonVågskum. Diktförsök162671620172551,22021-06-28
Oskar StackelbergUr Olof Stigs efterlemnade papper jämte Träkol162650921240405,22021-06-28
Filip TammelinDikter. Ny samling162682221242261,22021-06-28
Johannes SundbladSkärgårdslif i vester162669121241291,22021-06-28
Adolf August SchéeleLutfiskblöterskan1626047218901892021-06-28
Elna TenowBrokigt. Noveller och skizzer1626892179217982021-06-28
Ernst LundquistSmink. Berättelse1624496218928072021-06-28
Georg NordensvanLek. Novelletter1625145218920522021-06-28
Aurora LundquistFolklifsbilder från Södermanland1624382218928422021-06-28
Wilma LindhéFången och fri1624315219015802021-06-28
Ernst WallmarkFrån ungdomstid – vid höstetid1627310224303992021-06-28
Jon Olof ÅbergGustaf Adolf och Ebba Brahe1627714224282792021-06-28
Olof TjörnerKlok eller galen?1626999224304022021-06-28
Richard LundeblomFosterländska sånger [I]16244592021-06-28
Laurentius Estonis HastadiusJwle-Comœdia2515973lwg52tt9j06j7l862021-06-28
Laurence Sterne och Johan Samuel EkmansonYoricks Känslosamma Resa igenom Frankrike och Italien I24165881drdkfhszr8mxxzs2021-06-28
Wilhelmina StålbergFörsök till ett nordiskt mythologiskt lexikon2147336fs5f2fdcc7lwnvf72021-06-28
Ossian ElgströmEn fantasiens ljuft doftande blomsterkvast2629835s5kgn0qlq0kcwwnw2021-06-28
Ossian ElgströmFantastiska noveller1651343t6lhpfmwrx24n2zn2021-06-28
Laurence Sterne och Johan Samuel EkmansonYoricks Känslosamma Resa igenom Frankrike och Italien II2416589w8m8brfxtq4k9b1q2021-06-28
Emanuel SwedenborgSwedenborgs drömbokq1vwsj57ncwzm0r7mzdtdmdlkj44tgrn2021-06-28
Emanuel Swedenborg och Gabriel Andersson BeyerUtdrag af ett Wälb. Hr. Assessor Swedenborgs Bref, dateradt Stockholm, den 30 October, 17692433589t6lj7s79rr0b8j2x2021-06-28
Krzysztof BakDen intersubjektiva synden i Birgitta Trotzigs Dykungens dotter100512312021-06-28
Lotten von KræmerSånger och bilder1623973207974502021-06-28
Gustaf ThorsanderFrån denna och hinsidan sundet1626941207970942021-06-28
Inga SchenfeltFörtalets vanmakt1625375202659192021-06-28
Lars BergerDikter af Ignotus1623566207984982021-06-28
Jon Olof ÅbergKonungens käpp och drottningens vagga1627729206998392021-06-28
Johannes Fredrik NèlsonSkuggor och dagrar1625086208143442021-06-28
Carl Harald LiedbeckInom- och utomskärs1624227211533732021-06-28
Frithiof StrömmerstedtDikter1626632224512222021-06-28
Hugo TigerschiöldDikter [1888]1626976214975492021-06-28
Lars Magnus StrömstenSamlade dikter1626633215058262021-06-28
Lotten von Kræmer och Jenny NyströmPoesiens vandring1623972215747842021-06-28
Carl LagergrenSjöbris och landvind1626254215747992021-06-28
AnonymNotisjägaren1625215218925392021-06-28
August BondesonSmålandsknekten1626866218927022021-06-28
Edel LindblomViola eller Sångerskan från Norden1624280217640912021-06-28
R. A. MonténQvartermasterns berättelser1624968217024562021-06-28
John Johnson och Victor AndrénGlam I1623665218205782021-06-28
Vendela EmanuelssonTeckningar ur lifvet1626878219621142021-06-28
John Johnson och Victor Andrén och Herman FeychtingDe tre. En humoristisk mosaik1623664219641362021-06-28
Richard MelanderI frack och vadmal1624820219641042021-06-28
Martin LandahlDikter1624068225487322021-06-28
Ellen IdströmVinddrifne. Berättelser1623563219608852021-06-28
Sigrid NordlundBitar af Snorre1626450221991882021-06-28
Algot SandbergSmåstadslif. Roman1626003219759332021-06-28
Georg NordensvanTre små romaner1625147221986732021-06-28
Gustaf Schröder och August Malmström och Bruno LiljeforsÖrjan Kajland och hans pojkar1626102221155682021-06-28
Olle JohansonDikter1623663225026042021-06-28
Hedvig EsselinUnder sömnlösa nätter1623216224859582021-06-28
Julius Axel Kiellman-GöransonEn skräddares krigsäfventyr1623844225025972021-06-28
Karl VisénDissonanser. En äktenskapshistoria1627553225153322021-06-28
Jon Olof ÅbergVålnaden på Stegeholm1627757225165202021-06-28
Andreas HasselgrenDagsländor1627042224882712021-06-28
Rosalie OlivecronaSpridda blad1625305225519602021-06-28
Carl Emanuel WestinEn modern demokrat1627422225338192021-06-28
John G. BohmanKontraster1625000cmm153xj96hx5xxj2021-06-28
John Johnson och Victor AndrénRiddar Pettersson m. fl. humoristiska berättelser1623669z77mp8qwwsfp4wmr2021-06-28
Eva LjungbergNär sjön går upp1624390nxxbf4lcl9r8jvgg2021-06-28
Ellis HjorthFrån solskensdagar1623361r11fh1vhpvfffcqv2021-06-28
Rudolf LandqvistDuellen i Lockerudsskogen vid Venersborg16240825fftxwwf393xpr2z2021-06-28
Viktor MollTill erinran. Dikt1624955209042122021-06-28
Charlotte LindholmVeronica och några andra dikter1624319209042142021-06-28
Hugo TigerschiöldNya dikter1626978209042102021-06-28
William WallinGnistor. Dikter1627305215794052021-06-28
Frithiof SantessonKurre. Visor, småberättelser och reseminnen1626022215812742021-06-28
Gustaf M. LammEfterlemnade dikter1624054219848712021-06-28
Curt ThelanderRonneby-bilder1626923219848672021-06-28
Axel KlinckowströmSägner och sånger1623887221497212021-06-28
Carl Anton WetterberghFår gå! [1892]1627431220931542021-06-28
Emil KléenHelg och söcken1623877222715152021-06-28
Mauritz NorlinInteriörer ur Stockholms högre sällskapslif1625193216394402021-06-28
Jon Olof ÅbergStålnäs-Janne16277484df5lk472jk047592021-06-28
Jon Olof ÅbergDen förste snapphanen1627699dnn242qgbx6f9j4g2021-06-28
Martin BolanderKlockor på Skansen. Dikt1624906nxxbgz4glvhnrn9z2021-06-28
Arvid AxelssonDet bortbytta manuskriptet eller Källarmästarfruns konstbaciller1625602jss6bfpqg3x2mk732021-06-28
Johan Lindström SaxonDär hemma i socknen16243515fg0xvkl3l4s1kvd2021-06-28
Carl Jakob MagnellIngeniör Münchhausens berättelser från Amerika1627034dnqg4wqcbzjh14rw2021-06-28
Mathilda Langlet”Fin de siècle”. Några frågor för dagen med kritik1624099ktvdcs4gh9lw2r8x2021-06-28
Lars Gabriel NilssonImmelen och dess omnejd16251127hl8ts6n5vqh8mhj2021-06-28
Pontus WiknerKultur och filosofi i deras förhållande till hvarandra1585987zbqn8f38w11h75922021-06-28
Carl Georg BruniusAntiqvarisk och arkitektonisk resa genom Halland…15702365j1fppbp3bj8hp062021-06-28
Östen Sjöstrandunio14273452021-06-28https://litteraturbanken.se/txt/epub/SjöstrandÖ_Unio.epubhttps://litteraturbanken.se/txt/lb1427345/cover.png (större)
Östen Sjöstrand och Bengt KristensonDikter mellan midnatt och gryning14475502021-06-28https://litteraturbanken.se/txt/epub/SjöstrandÖ_DikterMellanMidnattOchGryning.epubhttps://litteraturbanken.se/txt/lb1447550/cover.png (större)
Gustaf BjörlinFlydda tider1631700x9pm692qvzg68c3p2021-06-28
Gottfrid PetersonSmå smulor1625494207774672021-06-28
Henrik Wranér och Ernst LjunghI skånska stugor1627597207942942021-06-28
Cecilia Bååth-HolmbergSydskånska teckningar1623403202043442021-06-28
Gustaf BjörlinProkuratorn1624169207757682021-06-28
Adil BergströmMiniaturer från det fria1627286210775172021-06-28
John G. BohmanFallfrukt1624998206993462021-06-28
John JohnsonMellan skål och vägg1623667210829792021-06-28
Carl O. SundinFrån nord till syd eller Två gossars resor och äfventyr till lands och vatten1626698215200132021-06-28
Viktor MollQvinnolifsbilder. Dikter1624953215289502021-06-28
Lars LunellBland furor och granar1624504212503052021-06-28
Mathilda LönnbergSyrendoft och fem andra berättelser1624624212511702021-06-28
Jon Olof ÅbergSven Danson1627751215652912021-06-28
Georg NordensvanSilkeskaninen1625146219608872021-06-28
Axel KlinckowströmSvipdag Egilssons saga162388621964137,232021-06-28
Ann Margret HolmgrenFru Stråhle. Tidsbilder ur tre släktled1623409219780082021-06-28
Henrik Wranér och Sven LingGamlingar och grönskållingar1627594220593412021-06-28
Jacob Thimoteus JacobssonUr lifvets skola1623601225031192021-06-28
Jon Olof ÅbergHjeltedåd1627717225164082021-06-28
Jon Olof ÅbergVapensmedens dotter1627755225164042021-06-28
Henrik Wranér och Ernst LjunghHvardagsmat och gilleskakor1627596225443612021-06-28
Johan Lindström Saxon”Nya tag!”1624359225706752021-06-28
Axel JäderinBrottsjöar1623725w55knzsmtzvxwrk22021-06-28
Ernst LundquistVid aftonlampan1624497bll033v285dlvpr82021-06-28
Mathilda LangletEtt eget hem1624098v44jmkdbswjx4jfl2021-06-28
Anna WahlenbergStora barn och små16272653ccrv1j21zcc5bxg2021-06-28
August Lewald och AnonymGorgona1624188jss6b5n7g0ngflk82021-06-28
Sophia SörensenMin hustrus dagbok1626810cmm135p29j2h098r2021-06-28
Jon Olof ÅbergGåfvor och gengåfvor & ”Hvar är katten?”1627715bll023j281fqvd3f2021-06-28
Jon Olof ÅbergFörrädarens lön1627713226607222021-06-28
Mårten Gabriel Leijonsköld Oxenstierna och Georg StoopendaalKonungens kapare1625392x66lpdq4vhb373hc2021-06-28
Anders BackmanLjusnedals-Jakko16237292bbqvdjv0gblvm862021-06-28
Johan Lindström SaxonFörtrampad och andra berättelser1624352jstc9bjcgg30hr6g2021-06-28
John JohnsonLätt gods! Humoresker och skizzer16236665fgnqbzj3zswhjxn2021-06-28
Marianne EhrenströmNotices sur la Littérature et les Beaux-Arts en Suède2410014hv7jkr53ffsn70f42021-06-28
Martin KochAnteckningar på havet500308n1fc1grhl8c7lgz22021-06-28
Östen SjöstrandVärlden skapas varje dag17935702021-06-28
Östen SjöstrandFantasins nödvändighet103772021-06-28
Östen SjöstrandAnde och verklighet14475492021-06-28
Östen SjöstrandPär Lagerkvist71522312021-06-28
Pontus WiknerSchema till Anthropologien jemte Notiser om Filosofien och hennes Historia8229532dr19xw1hbqdwc5252021-06-28
Johan Gustaf LiljegrenRun-Urkunder18372526k2g1sf84w56r9852021-06-28
Emanuel HvalgrenDen eleutheriske anden1623506213319892021-06-28
Jon Olof ÅbergList mot list1627731220719562021-06-28
Jon Olof ÅbergLandalapojkarne1627730219939602021-06-28
Martin LandahlDramatik1624069222728232021-06-28
Johannes SundbladFrån officersmessen och soldattältet1626688221157302021-06-28
Ernst LundquistNisse. Jämte flera berättelser och skisser1624494222728252021-06-28
Jenny Maria ÖdmannArbetarens lön1627829225163552021-06-28
Per WeilandBrytningar1627362hrr58mmgf6npsrk92021-06-28
Tor HedbergNattrocken. Ett lustspel1626864mw042f9sk75d4bfc2021-06-28
Richert von KochCamilla. Roman ur societetslifvet1623921ktv291dzh8zk4wlt2021-06-28
Aurora LundquistEget val. Berättelse1624492jsw1z91dgb35g66h2021-06-28
Gustaf ThorsanderNordiska toner1626944226676632021-06-28
Anders BackmanVid fjällbandet1644640x66lq0f1v10c2tj42021-06-28
Henrik Wranér och Sven LingStorgubbar och stackare1627598226615392021-06-28
Hjalmar HöglundI norrsken och sommarljus1644580z780f8zbwfgjk40f2021-06-28
Albert Gustaf LjunggrenHjertblad. Berättelser och skizzer16437676ggvsfhz4rtg00xg2021-06-28
Helen SjöstedtOlivblad. Dikter1626265cnkr2hh198hf00mq2021-06-28
Axel WallengrenLyckans lexikon eller Mannen och kvinnan1644257225494602021-06-28
Vilhelm NordinIrrbloss1645068hsk796r4f5rv7qlv2021-06-28
Ossian Elgström och Ossian ElgströmPå luffen från Hornstull till Malmö14719922ftr2dx10xq71cwm2021-06-28
Thomas Thorild och Martin LammThorilds bref till C.F. Cramer1263736p2gdmcr9mj7txj212021-06-28
Caspar Christopher HanellLitet försök om sättet att rätteligen sätta skiljo-märknen…2419183dsc4hh6nbvf6q3pc2021-06-28
Jacobus Petri ChronanderSurge Eller Flijt och Oflitighetz Skode Spegel2514471hv7h3t9tf62wv2zs2021-06-28
Gustaf af GeijerstamMina pojkar1644394197311972021-06-28
Alfhild AgrellNorrlandsgubbar och norrlandsgummor samt andra gamlingar och ungdomar1643787196981762021-06-28
Eva WigströmMidt ibland oss1627500209042072021-06-28
Pelle ÖdmanNy samling studentminnen och resebilder1627827209042052021-06-28
Hilma Angered StrandbergVästerut. Skisser och noveller1626599215207422021-06-28
Gustaf JansonPelle. En idyll1623616224281662021-06-28
Lotten von KræmerHägringar och luftslott1623971225161882021-06-28
Alfred HedenstiernaFideikommissarien till Halleborg1627903221178992021-06-28
Herman Anakreon RingDikter1625723215058442021-06-28
Carl StrandbergNågra dikter1626598226615592021-06-28
Anton TeuchlerAllvar och skämt1626911226615552021-06-28
Victor Hugo WickströmKvinnostudier af en ungkarl1627468226615532021-06-28
Victor Hugo WickströmTankar1627473226615442021-06-28
Albert Wilhelm StaaffDikter vid olika tillfällen1626506226676782021-06-28
Reinhold WinterBerättelser och skisser1627539226615412021-06-28
Jenny Maria Ödmann”Lilla Sessan”1627831226614992021-06-28
Gustaf Schröder och August MalmströmPekka Huskoinen1626100225497512021-06-28
Elisabeth BeskowFrån skogarna och fjällen1645302226975492021-06-28
Albert Gustaf LjunggrenBubblor från bottnen1643766226976052021-06-28
Carl August CederborgBläckhornsgrums16440803cd41m6m10g0g0pr2021-06-28
Wilma LindhéRagnhild. Roman1644836226976042021-06-28
Nils Peter Svensson och Vilhelm Ekelund och Alfred Fjelner och Mauritz KrookI skilda färger1644342v44jn5ttsc6078kn2021-06-28
Carl Lind och Teodor HeurlinRiddar Gerdas morgongåfva16442072bc3jgmq0qd4zws52021-06-28
Elisabeth KuylenstiernaDoris Smith. Berättelse1644738z7hfs683w0bj366d2021-06-28
Henrik WranérHelgdagsbilder och hvardagshistorier1627595222685212021-06-28
Claes LagergrenNya dikter1624033mxthwp7zkgpd852k2021-06-28
Karl August TavaststjernaFinska vikens hemlighet1626831171951932021-06-28
Hjalmar WernbergArbetarblod och herrskapsblod164399708jgtckrxfkwgfzs2021-06-28
Per August LindholmUppfostrare162431720092915,22021-06-28
Ernst LundquistKonstnärsblod162449320093106,22021-06-28
John TengbergNågra dikter162688821242992,22021-06-28
Henrik Wranér och Ernst LjunghEn ulf i fårakläder och andra skånska folklifsbilder162759321244499,212021-06-28
Axel ÅkerblomDikter1627765204024772021-06-28
Jon Olof ÅbergNunnan i Lurö kloster1627738215190872021-06-28
Gustaf Richard MallanderMalles annons-visbok för 1887–18881624650197278932021-06-28
Johan Lindström SaxonBondfolk. Skisser1624350218928892021-06-28
John Johnson och Victor AndrénLöjtnant Punsch’s äfventyr i Afrika1624616219087382021-06-28
Richard MelanderI läger och bivack1624821218920712021-06-28
Mathilda LönnbergKåre i Miklegård1624015218928032021-06-28
Jon Olof ÅbergAschebergs skyddsling1627692224283872021-06-28
Per WeilandUtan smink1627363224303982021-06-28
Anna WahlenbergUnderliga vägar1627267224304002021-06-28
Jon Olof ÅbergI frihamn1627719195346752021-06-28
Gustaf BjörlinFrån en gammal svensk småstad1649916cq42mwqc9zz1m96r2021-06-28
Jeanna OterdahlVårdträdet3041362021-05-31https://litteraturbanken.se/txt/epub/OterdahlJ_Vårdträdet.epubhttps://litteraturbanken.se/txt/lb304136/cover.png (större)
Pehr ThomassonPrinsessan i Humlegården1601988199493552021-05-31
Anna WahlenbergTeckningar i sanden1601344218205992021-05-31
Jon Olof ÅbergGustaf II Adolfs sista julafton1601814218795842021-05-31
Jon Olof ÅbergLänsmannen1601829218794972021-05-31
Jon Olof ÅbergKapten Severin1601819218796802021-05-31
Jon Olof ÅbergErik Ollikainen1601806217992162021-05-31
Anders NordenbergEko. Poetiska försök1599250213504432021-05-31
Alfred HedenstiernaKomministern i Qvislinge1623202209042152021-05-31
AnonymNär verlden har sin gång1599327210884592021-05-31
Björn CederbergMin gamla frack. Från Babels torn. Så går det till1621369215208762021-05-31
Daniel FallströmI vinterqväll1622395215209102021-05-31
Björn CederbergDimfigurer ur Stockholmslifvet1621876215208752021-05-31
Josef Linck och Gustaf BellanderStockholmskorna1600709224304212021-05-31
Frans HedbergFrån skärgården och fastlandet1623181222718362021-05-31
AnonymValkyrian. Julbok för ungdom af ungdom1601384r12s7qs1p0mp65g42021-05-31
Karl Wilhelm SchöldströmFrån ungdomsåren1601294nxzpls9qlpqcmjmj2021-05-31
Carl Wilhelm SwahnBarndoms-kärlekens lif1600843215326332021-05-31
Jenny Maria ÖdmannArmbandet eller Den klufna ormen1601903226998462021-05-31
Albert Ulrik BååthNordmannaskämt1621782221262002021-05-31
Fredrik Constantin BjarkeBarnet1621495221023472021-05-31
Carl EnerothPå pricken1622294221215862021-05-31
Sigurd LundDrömbilder1598564199350152021-05-31
Alfred LindkvistSnödroppar. Dikter1598492220938582021-05-31
Henrik af TrolleKrona och törne1601150218055392021-05-31
Gustaf SchönbergLjusglimtar från vindskammaren I1600332221077752021-05-31
Jon Olof ÅbergTre historiska berättelser1601849220780712021-05-31
Josef LindqvistHämndens son1598500221079602021-05-31
Carl HallenborgKornblixt1623012220930862021-05-31
Filip TammelinDikter [I]1600946209152012021-05-31
Ernst LundbladBlomman å Visingsö1598579199500872021-05-31
Ernst LundquistAgnes. Ett lefnadslopp1598610199494232021-05-31
Johannes Fredrik NèlsonSkeppsbrottets son1599197199493662021-05-31
Georg Nordensvan och Ernst LundquistStjernfall. Novell & En lifsgåta. Utkast1599267199493112021-05-31
Ernst LundquistByhistorier. Upptecknade i Sörmland1600685199494022021-05-31
Mathilda LönnbergUr lifvet i skogsbygden1598774199770312021-05-31
Claes LagergrenDikter1598255200363752021-05-31
C. A. NyholmPå haf och land1599350200529552021-05-31
Victor Hugo WickströmSanningskär1601601200592682021-05-31
Jon Olof ÅbergSista skottet1601837201018572021-05-31
Jon Olof ÅbergBondupproret i Klågerup160179920101860,212021-05-31
Jon Olof ÅbergBrott och straff1601800201018642021-05-31
Jon Olof ÅbergStockholmslif1601844200971042021-05-31
Theodor FischerI loge och förening samt vid bröders bårar och grafvar1622445200569212021-05-31
Carl EnerothKonstiga kroppar1622293200537162021-05-31
Tor HedbergEtt eldprof162319020067130,22021-05-31
Augusta BraunerhjelmNya teckningar från Italien1599326224304192021-05-31
Alfred HedenstiernaVett och ovett1623206219088762021-05-31
Jon Olof ÅbergStorm, Strid och Frid1601845226991912021-05-31
Axel MuntheThe story of San Michele2927041v66js5ldspbxx1mj2021-05-31
Selma Lagerlöf och Jessie BröchnerFrom a Swedish Homestead27591102021-05-31
Selma Lagerlöf och Lillie TudeerGösta Berling’s saga97045770cq0jfhbxkdb3j3g2021-05-31
Selma Lagerlöf och André Bellessort och Georg PauliLa légende de Gösta Berling27592482021-05-31
Selma Lagerlöf och Jessie BröchnerJerusalem27591212021-05-31
Ida BäckmannRöpecka går upp i studenten1701969n1jzv4w9lwvm8ch02021-05-31
Ida BäckmannRöpecka, Gud och Lennart1352484zbt86884wh80ff152021-05-31
Ida BäckmannRöpecka si och så i skolan1235156x9s75xr8v4w3fs532021-05-31
Anna BrantingJungfrun går jägarspår1317836cq7nnnfh9xzwbh9n2021-05-31
Jeanna Oterdahl och Jenny NyströmSnövit och de sju dvärgarna16380472021-05-31
Ida BäckmannGralsökaren951958r4m1ntc1p01x0k2t2021-05-31
Carl von LinnéAdolf Frideriks Naturalie Samling2433456198730042021-05-31
Swen Lagerberg och Magnus LagerbergSwen Lagerbergs Dagbok 1710-171181867fs052qw3cx6zl4zs2021-05-31
Torgny SegerstedtUr spalterna7517fs59tnsjc4zzjc1z2021-05-31
Ida BäckmannGustaf Fröding12469835jxt2tv83v4nsxqw2021-05-31
Ida BäckmannFarliga färder och roliga III. Ryssland1629055s5kgnmqrqbncvxsb2021-05-31
Anna BrantingMin långa resa859951r4m22vclpr46n05x2021-05-31
Ida BäckmannFarliga färder och roliga IV. Blodiga dagar i Paraguay1612428p2gcl4w1m8dgblgp2021-05-31
Ida BäckmannMitt liv med Selma Lagerlöf I3074189n5k5tcz768g04nl2021-05-31
Anna BrantingStaden3122988v7mjrqq9s731rnjh2021-05-31
Selma Lagerlöf och Élisa Girod-HoskierL’argent de Monsieur Arne27596332021-05-31
Selma Lagerlöf och Fritiof PalmérLe livre des légendes2759251bp2bvkcg8d14vrss2021-05-31
Ida BäckmannMitt liv med Selma Lagerlöf II3074192fxbxdv30859h88p2021-05-31
Ida BäckmannPå och i vägen med Fordhoppa1318029dr53skjtbdkzs7c32021-05-31
Jeanna OterdahlInger Skram16569602021-05-31
Jeanna OterdahlNågra dikter16380452021-05-31
Johannes OlssonBråna-smedens dikter140786609kn53blxfvq40012021-05-31
Björn CederbergSpindelnät1621878202199172021-05-31
Tor HedbergPå Torpa gård1623195210829272021-05-31
Gustaf Richard MallanderDen nye stadsposten1621371211533132021-05-31
Frans HedbergStockholmslif och skärgårdsluft1623183202150962021-05-31
August Bondeson och Victor Andrén och Bruno Liljefors och Jenny Nyström och Georg PauliNya allmogeberättelser1621641211481272021-05-31
Edvard EversStjernor i djupet1622369213319842021-05-31
Emilie Flygare-CarlénEfterskörd från en 80-årings författarebana [I]1622485210777702021-05-31
Georg NordensvanSkuggspel1599266222831812021-05-31
Ernst LundquistProfiler [I]1598614222619142021-05-31
Per WeilandKabbalök1601448223222982021-05-31
August StrindbergSamvetskval1600456224512062021-05-31
Alfred WesterdahlMorgonrodna’n till en ny dag1601544224512252021-05-31
Jon Olof ÅbergMingrelerflickan1601830224511492021-05-31
Sigrid VinellStröftåg bland hvardagsmenniskor1601666224512312021-05-31
Oscar BensowAnthropos. Dramatisk dikt1621087cmnd95kh9f038xn32021-05-31
Ernst Wichert och Hjalmar DahlFörlofvade för fort16213734ddsv6t326mxr2zr2021-05-31
Jon Olof ÅbergKungsord skall gälla16212155fftx5713xmzkfpf2021-05-31
Erik KreügerSalta bitar och en liten deserträtt1598184211338612021-05-31
Tor HedbergGlädje! En fantasi1623192215794542021-05-31
Anders AnderssonDikter1620853217701052021-05-31
Tor HedbergNya berättelser och skizzer1623194221155712021-05-31
Alfred LindkvistAprildagar. Nya dikter1598491jss6b9fsgdbt81592021-05-31
Alfred HedenstiernaVid hemmets härd1623207224822772021-05-31
Hjalmar StrömerEn andesyn1600782209152582021-05-31
August StenbergGardisten Värner Vännerfält1600673209152642021-05-31
August StrindbergFrån hafvet. Här och der1600754209152602021-05-31
Ulrik UddmanSmärre samlade dikter1601222209151972021-05-31
Marie Sophie SchwartzHuru jag fick mig hustru1600313209152682021-05-31
Anders SundlerSpöket i Töreboda1600834209152442021-05-31
Hans WachtmeisterNya och gamla reseminnen1601333209151962021-05-31
Axel Gustaf VirginGertrud eller Sköldmön1601673216456002021-05-31
Josef RoseniusDikter1599984217652552021-05-31
Fredrika WennbergRik och lycklig1599840217653252021-05-31
Jon Olof ÅbergDen siste karolinen eller Tre svenska krigsfångars äfventyr under flykten från Archangel 17121601803217653922021-05-31
Jon Olof ÅbergFrån skilda tider1601810209139522021-05-31
Jon Olof ÅbergCarl XII som fångvaktare1601821217653762021-05-31
Jon Olof ÅbergDaniel Juth1601801218643652021-05-31
Jon Olof ÅbergBjörneborgaren1601796226991432021-05-31
Jon Olof ÅbergCarl XII i Stralsund1601820226991442021-05-31
Jon Olof ÅbergFyrvaktaren på Moikepää1601812226991762021-05-31
Jon Olof Åberg och Jenny NyströmPå Köpingshus1601832226991862021-05-31
Pehr Hampus ScheriniDikter. Äldre och nyare1600258226988662021-05-31
Jon Olof ÅbergMälarens ros1601831bll05gv08cfcsbjv2021-05-31
Josefina Wettergrund och Victor AndrénEtt fågelpar1601991z77msfxmw7vdjm8n2021-05-31
Gustaf Alfred AldénGeneral Pechlin som sockenherre160199408cn1hs6x0x54krx2021-05-31
Andreas ArvidiManuductio Ad Poesin Svecanam [1651]25129800cq0l221xff46mnd2021-05-31
Gustaf Edvard KlemmingSveriges dramatiska litteratur till och med 187580721212021-05-31
Carl Martin RosenbergGeografiskt-statistiskt handlexikon öfver Sverige 1: A–K80752032021-05-31
Jeanna OterdahlBrittsommar. Noveller14762582021-05-31https://litteraturbanken.se/txt/epub/OterdahlJ_Brittsommar.epubhttps://litteraturbanken.se/txt/lb1476258/cover.png (större)
Jeanna OterdahlHelga Vilhelmina13661482021-05-31https://litteraturbanken.se/txt/epub/OterdahlJ_HelgaVilhelmina.epubhttps://litteraturbanken.se/txt/lb1366148/cover.png (större)
Jeanna OterdahlVärlden växer13747922021-05-31https://litteraturbanken.se/txt/epub/OterdahlJ_VärldenVäxer.epubhttps://litteraturbanken.se/txt/lb1374792/cover.png (större)
Jeanna OterdahlLövängen13416772021-05-31https://litteraturbanken.se/txt/epub/OterdahlJ_Lövängen.epubhttps://litteraturbanken.se/txt/lb1341677/cover.png (större)
Jeanna OterdahlSkolflickor14762662021-05-31https://litteraturbanken.se/txt/epub/OterdahlJ_Skolflickor.epubhttps://litteraturbanken.se/txt/lb1476266/cover.png (större)
Victor Hugo WickströmFyra dikter af Christer Swahn1601596226991302021-05-31
Alfred HedenstiernaLjud och oljud öfver växlande ämnen1623203207772652021-05-31
Carl EnerothHyskor och hakar1622289207974532021-05-31
Björn CederbergMin första soiré1621366203885762021-05-31
Krister BondeSolhem och några mindre skizzer1621636202172352021-05-31
Björn Cederberg”I nöd och lust!”1621877207984852021-05-31
Carl Gustaf BjörkmanSvärd och bälte1621518202036942021-05-31
Ernst LundquistProfiler II1598613208011592021-05-31
Oscar BensowDikter [1888]1619786213319792021-05-31
Karl BenzonKring Lundagård16210932bqq8fpk0w58xd6g2021-05-31
Emilie Flygare-CarlénEfterskörd från en 80-årings författarebana [III]1622487211481292021-05-31
Ernst LundquistProfiler III1598615218829012021-05-31
Alfred HedenstiernaSvenska bilder och vrångbilder1623205217120352021-05-31
Emilie Flygare-CarlénEfterskörd från en 80-årings författarebana [II]1622486215201152021-05-31
Gustaf BlachetDikter1621542cmm13k6h90r9bkmw2021-05-31
Elin AméenLifsmål. Berättelser och skisser1620832v44jkppvspb9kr2c2021-05-31
Albert CederbladSedt och kändt1621882088nq0s8xmp1jcgp2021-05-31
Johan GrönstedtJosephine Lööf16229117hhwzc7b52tq990s2021-05-31
Sigrid StorckenfeldtFördoldt16226478jjx1lw66m5cvr5r2021-05-31
Gustaf Reinhold PetersonStrandfynd från Halmstadsbugten1599597226988842021-05-31
Carl SilfverstolpeNågra dikter af Astolf1600388226988702021-05-31
Albrekt SegerstedtTaflor ur minnet1600357226988682021-05-31
Victor NorénSonnetter i C dur1600589z77mssplwss1qqdt2021-05-31
Lars Gustaf von PaykullSkön Alfhild och prinsessan Yngva1599550hrr5bv3mf4tc8t3q2021-05-31
Johannes Fredrik NèlsonVårdkasen1599198226989242021-05-31
Fredrik Constantin BjarkeDet röda håret1621496hrr59vv7fhcqd9tv2021-05-31
Wilhelmina GravalliusTvänne systrar1622880fpqxslhxcfvx0nc52021-05-31
Anna BrantingValérie1631912zbqnwgbswvjt5p7g2021-05-31
Jeanna OterdahlEtt gammalt borgarhem16380442021-05-31
Jeanna Oterdahl och Ottilia AdelborgSolhult13920442021-05-31
Alfred HedenstiernaPatron Jönssons memoirer1623204219779082021-05-31
Algot LjunggrenNågra dikter1598531207188792021-05-31
Andrea Butenschön och Julius WengelTaj Mahal. Dikt1621767221793722021-05-31
Cecilia Bååth-HolmbergSpillror och andra berättelser1621785220720172021-05-31
Algot SandbergI stämningsstunder1600188223573682021-05-31
Victor Hugo WickströmOrd. Utkast af Christer Swahn1601600223076952021-05-31
Anna WästbergUtan namn. Berättelser af Anna A.1601746223572002021-05-31
Eva WejdlingNågra blad tillfällighets-poesi1601447224859382021-05-31
Jon Olof ÅbergTräskoregementet1601850224649862021-05-31
AnonymStudentäfventyr1600365224571622021-05-31
Jon Olof ÅbergBondekungen1601797224859392021-05-31
August Bondeson och Victor AndrénMarknadsgubbar på Sjönevad1601989q03drfkqnx8lbmxp2021-05-31
Pehr Thomasson och Carl Gustaf HellqvistJägarens ros1601993fps3g2sccgn0mtgp2021-05-31
Pehr ThomassonUtmärkta svenska bönder1601992dnr2f20gbnhxprn82021-05-31
Alfred HedenstiernaJonas Durmans testamente1623200219060622021-05-31
Daniel ÅslundEn tokbruses memoarer från skolan och folkvimlet1601888209139412021-05-31
Anna BrantingFåfänglighet. En bok1612332n1fclzjklz7r517c2021-05-31
Erik Erland UllmanDen Swenska Fröken2416398199339872021-05-31
Anna BrantingRomresan1612333w8nlt0kcthvzbqpm2021-05-31
Ida BäckmannFarliga färder och roliga I. Afrika1629053s5kgp1v8q243f5q02021-05-31
Ida BäckmannFarliga färder och roliga II. Holland och Belgien16290544hws14jg2swztr0l2021-05-31
Björn CederbergUr gyllene kalfvens historia1621880215208852021-05-31
Karl VäplingVerklighetsbilder1601744218216202021-05-31
Georg NordensvanI harnesk!1599263217821462021-05-31
Jon Olof ÅbergI hålvägen1601818218796422021-05-31
Therèse PeterssonHusarens dotter1599607217360272021-05-31
Gustaf Richard Mallander”I glada stunder”1598807221079852021-05-31
Lars Gustaf von PaykullMinnen från ett af söderns länder1599549223072642021-05-31
Ernst LundquistBrottslingens son1600686220944982021-05-31
Albertine MeyerBaron Hans eller Den adlige förbrytaren1599006221079752021-05-31
Thore BlancheFigurer och bilder ur Stockholmslifvet1621547221023292021-05-31
Carl EnerothKalle Pilgrens frestelser och annat1622291221023042021-05-31
Amalia FahlstedtIsmaël. Berättelse1622383221215712021-05-31
Albertine MeyerEn rik onkel159900722094405,232021-05-31
Frans HedbergBland storstadsfolk och skärgårdsbor1623179221179912021-05-31
Henrik ChristiernssonUngdom. Komedi i fem akter1600995199166192021-05-31
Carl BobergI moll och dur1621581219063142021-05-31
Henrik WranérBrokiga bilder från skånska slätten förr och nu1621378217700912021-05-31
Christian Cavallin och Albert Theodor LysanderSmärre skrifter i urval1621873209144092021-05-31
August BondesonI Glimminge och Kröplinge1621640221155732021-05-31
Frans HedbergFrån gator och skär1623180215887632021-05-31
Georg NordensvanGuido. Ur Bobs efterlemnade papper1599262209153142021-05-31
AnonymNyaste samling af swenska anekdoter VI1600165209143362021-05-31
Inga SchenfeltEtt brefkuvert1600254209152892021-05-31
Axel KrookFigurer och händelser1598203209143592021-05-31
Carl Ludvig TörnbergTaggar och knoppar1601207209151982021-05-31
Victor Hugo WickströmDikter1601594217653402021-05-31
Fredrika WennbergMyrten och silfver1599154217652922021-05-31
Mathilda LönnbergOnkel Casimirs hem1598772218053742021-05-31
Victor Hugo WickströmEn sjelfmördares anteckningar1601595218057092021-05-31
Gustaf MeyerDikter1599015199493722021-05-31
Richard MelanderI kollett och spens1598964199599252021-05-31
Jon Olof ÅbergFörsoningens engel1601813199520302021-05-31
Ernst LundquistSannsagor och fantasier1598611199794682021-05-31
Viktor MollDikter1599069200534642021-05-31
Pehr ThomassonNils Dacke. Roman i 3 delar1601066199596072021-05-31
Anna WästbergI svart och rödt1601745200567122021-05-31
Johan Peter WallinFördomar. Stockholms-novell1601392200592712021-05-31
Richard MelanderEn handfull vildblommor1598963200668502021-05-31
Henrik WranérHolger Skräddares1601713201018682021-05-31
Octavio BeerBlida stämningsstunder1621056200532132021-05-31
Robert Montgomery-CederhielmDikter1599082201275372021-05-31
Jon Olof ÅbergVid Ryssby skans1601852201143092021-05-31
Axel HallonlöfNya dikter1623017200569322021-05-31
Daniel FallströmChrysanthemum II1622393200537242021-05-31
Edvard FredinBiltog. Drama162257520067148,22021-05-31
Carl Gustaf Theodor FeukLyran på sångarens graf1622431200569172021-05-31
Ina Lange”Sämre folk”1598279201147922021-05-31
Henrik af TrolleUtkastad i verlden1601155200554192021-05-31
Alfred LindkvistSå kallade bagateller1598493170918932021-05-31
Mårten Gustaf KjellinTre noveller1622805219086572021-05-31
Augusta BraunerhjelmStudier efter naturen1599325224304182021-05-31
Jon Olof ÅbergSnapphanen1601840226991902021-05-31
Jon Olof ÅbergTyrannens lön1601851226999992021-05-31
Jon Olof ÅbergRäfskinnet1601836226991892021-05-31
Eva BragÖfverstens arfvingar1601512199112502021-05-31
Jenny Maria ÖdmannIrma. Berättelse1601906226999182021-05-31
Jon Olof ÅbergGösta Kroknäsa1601816226991792021-05-31
Johan Peter WallinCarl den tolfte I1601388226991222021-05-31
Jon Olof ÅbergLotsens son1601828226991852021-05-31
Jon Olof ÅbergFemte brigaden1601808226991612021-05-31
Jon Olof Åberg”Rifjernet”. En snapphanehistoria1601835226991882021-05-31
Jon Olof ÅbergKosackflickan1601826226991832021-05-31
Jon Olof ÅbergRebellens dotter1601834226991872021-05-31
Jon Olof ÅbergDe frivillige1601802226991742021-05-31
Carl Martin RosenbergGeografiskt-statistiskt handlexikon öfver Sverige 2: L–Ö80752042021-05-31
Lars AhlinMin död är min4756072021-05-03https://litteraturbanken.se/txt/epub/AhlinL_MinDödÄrMin.epubhttps://litteraturbanken.se/txt/lb475607/cover.png (större)
August Zacharias CollinSonetter och trioletter1596244199166252021-05-03
Lars Johan GoveniusBankirens dotter1597198199167462021-05-03
Lars Johan GoveniusDöddoktorn på Ladugårdslandet1597201199167492021-05-03
Volmar LindmanSkuggor och dagrar10126452199887592021-05-03
Anders LindskougDikter10131968199480002021-05-03
Johan GrönstedtNoveller och skizzer1597286199202002021-05-03
Carl Ludvig LindbergAllvar och skämt10109451226980852021-05-03
Olga KullgrenHarpolek I1597496226980572021-05-03
U. UlinEn sannsaga10433364224304012021-05-03
Daniel FallströmFragment. Studier och dikter1596693224304142021-05-03
Adèle WemanToner från bygden10466038226957522021-05-03
Hjalmar EkerotTio Bellmans-imitationer1277257q01rntzkn260279z2021-05-03
Arthur StilleHemska bilder103527236h4bt78w4x8vtc8w2021-05-03
Per-Erik MelinI Ornässtugan101502502bm1pt440fgjpp2l2021-05-03
Gustaf Robert DahlanderEn carolin10943189209142872021-05-03
Pelle ÖdmanUngdoms- och reseminnen II1537939221024202021-05-03
Johan JolinTeater- och skolpojksminnen1527356225162172021-05-03
Selma LagerströmBlommor i törnhäcken10073547gqrhht72d68fz5ch2021-05-03
Claës LundinTidsbilder ur Stockholmslifvet1205769225503332021-05-03
Carl Otto EkströmBrudgåfvan1596547199480032021-05-03
Mathilda NaumannNya blad ur granskapets krönika1583218221080022021-05-03
Pelle ÖdmanUngdoms- och reseminnen I1537937221023822021-05-03
August StrindbergDikter på vers och prosa [1883]15279202021-05-03
Thure Reinhold SallanderMinne af Thure och Laura till deras barn, slägtingar och vänner10262606199520422021-05-03
Wilhelmina GravalliusHårflätan1597235199167502021-05-03
Anders SundlerDen glade skämtaren10385926215751672021-05-03
Lars BergerEtt ungdomsminne. Universitetsstudier1595428200145852021-05-03
Gustaf BjurströmSånger och berättelser1595797200084412021-05-03
Mauritz CramærEn återuppstånden skämtare1596279200145882021-05-03
Lars FeukEn liten bukett från min landtliga vrå1596768200534322021-05-03
AnonymLudvig XVs älskarinnor1597657200534292021-05-03
Albert SternerTvå dikter10617944200534882021-05-03
Fredrik LindholmCafé-studier i Stockholm1595540201143142021-05-03
Hjalmar EkerotJul. Nutidsbilder och forntidssägner1277255200532092021-05-03
Gunnar WennerbergRuna om necken10468202206964072021-05-03
Anders LindskougSven speleman och Emma10131972218997232021-05-03
Helena WestermarckUr Studieboken I1246978208824712021-05-03
Johan Anton FriseliusFemton kortare, lärorika Berättelser1595532224304132021-05-03
Olof Hermelin den yngreJättens dotter1597588224304092021-05-03
Janne BruzeliusStockholms-Interiörer II1282681224304172021-05-03
Carl EnerothI skansen1596583224304152021-05-03
Hjalmar HjohlmanBilder från hembygden1595740224304072021-05-03
Eva WigströmEn lycksökare226615562021-05-03
Carl Anton WetterberghEfemerider III21595982021-05-03
Carl Anton WetterberghEfemerider IV21595992021-05-03
Carl Anton WetterberghEfemerider II21595972021-05-03
Carl Anton WetterberghTräskeden21501532021-05-03
Gustaf Meyer och Oskar II och Edvard Bäckström och Gustaf Ljunggren och Viktor Rydberg och Carl Vilhelm August Strandberg och Pontus Wikner och Carl David af Wirsén och Carl Ludvig ÖstergrenLiterärt album I2040148bp5j4q4g823g0n4p2021-05-03
Thorsten JonssonSom det brukar vara443767fs64d47vcnmf4lfv2021-05-03
Augusta AbrahamssonMönsterbok1517142gt1jfxz9dm19k1s92021-05-03
Bror Edvard FornellEn Gnista26489352021-05-03
Harry BlombergOm skeppet Skulda och mördaren Nordlund715735t6ljv3mgr5fz6sjw2021-05-03
Harry BlombergSjöfolk och färdemän6745021dl2txcvz16xcx3v2021-05-03
Fredrik Cederborgh och Jonas Magnus StjernstolpeSamlaren. Vitter ströskrift. Andra häftet2428089gtf6b21sdf3g5s1z2021-05-03
Harry BlombergI revolutionstid16499591dl2tsfzz5rg73gp2021-05-03
Harry BlombergLandkänning6715062021-05-03
Thorsten JonssonUtflykt. Dikter13567282021-05-03
Pehr SparreSjö-Kadetten i Konung Gustaf IIIs tid30691822021-05-03
Otto Sebastian von UngeDalresa År 1833. Gammalt och Nytt11881652fxbx3r10wsf4v1m2021-05-03
Thorsten JonssonKonvoj1228942q3l0dc38n65fxtm32021-05-03
Carl August TiseliusBohusläns märkligare gårdar 21336336x9n9bfx0vw7nflzm2021-05-03
Harry BlombergStora orons män1649961w8nl50xltj8c130n2021-05-03
Fredrik Cederborgh och Jonas Magnus StjernstolpeSamlaren. Vitter ströskrift. Första häftet2428088hvg7bbh1fs0zz3xv2021-05-03
Harry BlombergLandsvägsriddare på romarvägen1555985zbt7n0hxwhdkgc122021-05-03
Marie Sophie SchwartzEmancipationsvurmen [1860]2209015gt9slcz9dr5wrhsm2021-05-03
Martin LammAugust Strindberg 2. Efter omvändelsen80731252021-05-03
Gösta Oswaldden andaktsfulle visslaren8073226cqxnpsrv918dn14q2021-05-03
Thorsten JonssonSidor av Amerika657268cq7mzfjl98shpl9l2021-05-03
Thorsten JonssonStor-Norrland och litteraturen7928486k2grjfz4llffrdp2021-05-03
Ossian ElgströmHur man för krig med tennsoldater871952n1fbj263lv71wbds2021-05-03
Gunnar D HanssonNådens oordning71475962021-05-03
Augusta AbrahamssonMärkbok2489523w8fgj8x4tcg21gll2021-05-03
Thorsten JonssonDimman från havet31174gtbq4bscd24g6q5z2021-05-03
Alfred LidholmGöteborgs och Sveriges allmänna muntrationssång för sommaren 188610098504207984872021-05-03
Anne Charlotte LefflerUr lifvet IV:213551855207945542021-05-03
Jacob Gabriel Leistenius och Johan Oskar Immanuel RanckenSamlade dikter10088367206983532021-05-03
Anne Charlotte LefflerUr lifvet IV:113553290207945512021-05-03
Johan Olof AhlinHvad vill du här?10586333213319732021-05-03
Paul Olsson”Sunnerboiten”10615619215289482021-05-03
Carl Otto OhlsonDikter II10190762215650942021-05-03
Adolph TörnerosEtt poetiskt minne10430395199794692021-05-03
Waldemar August StarckVers och prosa10342988219783492021-05-03
Richard LundeblomStyckegods101253584ddswp252l11vnkk2021-05-03
Sven MattssonEn Familjs tacksamhet85258422021-05-03
Gustaf Carlsson LeijonhufvudDikter10087464207984932021-05-03
Anna WahlenbergEn stor man II14225984219939532021-05-03
Bernhard MeijerExcelsior!1263333217108752021-05-03
Carl SnoilskySvenska bilder [1894]1163003221151962021-05-03
Anna WahlenbergEn stor man I14225981220499212021-05-03
Alexander Wilhelm BoismanSamhällsbilder i dramatisk form framstälda10869806222727982021-05-03
Fredrik LindholmStackars Vanadis!1595538223918992021-05-03
Jon Olof ÅbergBlodbadet i Wielun1248923223222852021-05-03
Max KrookStundens Barn. En samling Dikter10120021224571892021-05-03
Vilhelm Möller”En skollofskoloni!”10159066225203732021-05-03
David HectorHelsning till Österlandet12297876225201842021-05-03
Algot MartinelleMinnesrunor på vers och prosa10295098225203902021-05-03
Johannes PaulsonTill Lund!10341053225201682021-05-03
Carl Otto OhlsonMenniskor och omenniskor10190767225253072021-05-03
Ludvig Leonard LaurénDoftlösa blomster, plockade i senhösten10085775226980652021-05-03
Karl Key-ÅbergDikter10062161pz0q5195m4rbd6v72021-05-03
Richard LundeblomFosterländska sånger [II]101253123cd41fvx1rct20mz2021-05-03
Algot SandbergTre dikter10262658x66lpt1zv1zl2n782021-05-03
Gustaf BellanderMorgonen vid Lützen1595393gqq46xl1dbg0278k2021-05-03
Johan Peter WallinDikter. I. Yttersta domen10454414208632652021-05-03
Hjalmar EdgrenDikter i original och öfversättning1235307211340112021-05-03
August StrindbergLikt och olikt I [1884]10163111215327382021-05-03
Josef RoseniusUr svenska folkets häfder10228799215797442021-05-03
Elsa Schück och Gerda Schück och Ester SchückBerättelser af Flickorna Schück10088783215813712021-05-03
Per August LindholmEnsam. Berättelse från södra Lappland1291294215796032021-05-03
Rosalba CedermanStorlyckan1596181224304262021-05-03
Karl Emil WichmannPå fria banor10342950209139792021-05-03
Mårten Gabriel Leijonsköld OxenstiernaUr folkets lif III1584327216407942021-05-03
Daniel FallströmNovelletter1596694209154632021-05-03
Jakob BonggrenFörstlingar1192870216457252021-05-03
Wilhelmina GravalliusAllt för skenet1597233209155192021-05-03
Henric HallbäckMinnen från Södern1597379217370302021-05-03
Karin WåhlstrandFrån Baden. Noveller1597492226991342021-05-03
Georg SmirnoffDikter10323899207970252021-05-03
AnonymFlyktingen från Elba eller Napoleons återkomst10216138207970232021-05-03
Conrad ÖstergrenDrinkarens hem10619539w55kmqw2twn9phhs2021-05-03
M. HansénLifvet i Stockholm samt tankar om andeverlden1597487222167132021-05-03
Frits LäfflerToner från Tyrolen10239857hrr57whrf9jc0vkp2021-05-03
Jacob Thimoteus JacobssonDen stora festen i Abdera. Poem15978677hhw25605lzbsgh52021-05-03
Paul Elis HolmbergMaria-klockan. En sägen i sju sånger15976968jjx0lwv624hwzjp2021-05-03
Herman VendellDikter af Germund104670800891gb6lx3mcfk6f2021-05-03
Erik Wilhelm BerglundFramåt! Nykterhetspoem af Erik B.10591039t33hm7g3r9crf1kx2021-05-03
Jon Olof ÅbergNattvardsgästerne1248934s22gms8sq189j33n2021-05-03
Jon Olof ÅbergSammansvärjningen i Krakau1248936ktt7dnhnh1xzjg872021-05-03
Jon Olof ÅbergSnapphanarne1248938t33hnr7lrnxs6q562021-05-03
Johan GrönstedtNapp!32259162021-05-03
Wilhelmina StålbergAngelica Lillie27699042021-05-03
Gustaf Henrik MellinTåget öfver Store Belt32896112021-05-03
Lars AhlinInga ögon väntar mig292712021-05-03https://litteraturbanken.se/txt/epub/AhlinL_IngaÖgonVäntarMig.epubhttps://litteraturbanken.se/txt/lb29271/cover.png (större)
Lars AhlinKvinna kvinna25335932021-05-03https://litteraturbanken.se/txt/epub/AhlinL_KvinnaKvinna.epubhttps://litteraturbanken.se/txt/lb2533593/cover.png (större)
Ernst MeyerABC-bok, dem klokom till förnöjelse10151693209153152021-05-03
August Strindberg och Frans Eugène FahlstedtLegender [1898]101317332021-05-03
August Strindberg och Frans Eugène FahlstedtInferno [1897]13121552021-05-03
Anna WästbergSlägtingar och andra noveller samt två dramatiska utkast1503646207091822021-05-03
Alfred SchönGenljud från lyran10284617203968622021-05-03
Georg Axel AdlersparreDen skandinaviska ungdomens gymnastiskt-militära uppfostran [2]1590686202169112021-05-03
Alfred LundgrenNöd och bröd10144932211401152021-05-03
Johan Olof AhlinFinkels saga10586350213319722021-05-03
AnonymPrat. Strömstad den 10 augusti 188810215421214880452021-05-03
Zacharias TopeliusMars 1888. En liten ny visa10424965215200122021-05-03
John Sigfrid MatssonHvad jorden gömmer. Hvad Svea glömmer10148711215408272021-05-03
Hugo Vallentin och Jenny NyströmSniggel Snuggel10460928219760482021-05-03
Hjalmar WernbergLjus och sanning10619517220751672021-05-03
Ossian LimborgGlada visor och allvarliga10105206225251162021-05-03
J. L. LindskogDen nyaste gratulationsboken10131965225253142021-05-03
Per LindahlVår fana röd till färgen10581164225253172021-05-03
Richard LundeblomNya Svea. Julkalender 189210124742219848702021-05-03
Oscar LevertinLifvets fiender1498101gqrhdh2wdqzhg2382021-05-03
Per-Erik MelinI dödens gårdar10150248226981172021-05-03
Per August LindholmLappen vid Manjaur och hans dotter1595793226981002021-05-03
Jacob Thimoteus JacobssonDavid och Goliat. Poem15978666ggvxp5240nxtnd72021-05-03
Johannes AlfthanDen förmodade nihilisten1595173v44jlk2fsm03czzb2021-05-03
Jon Olof ÅbergSpofvens pistol1248940v44jpt3dsbqnr7pw2021-05-03
Jon Olof ÅbergMjölnarflickan vid Lützen1248927226607292021-05-03
Georg Axel AdlersparreDen skandinaviska ungdomens gymnastiskt-militära uppfostran I15906858jjx19kt6pw8r3d42021-05-03
Jon Olof ÅbergUnder snapphaneeken12489449kkz48z97bd40hvh2021-05-03
Jon Olof ÅbergMåns Lurifax12489317hhw2ccq56mx028m2021-05-03
Carl Anton WetterberghEfemerider I21595962021-05-03
Hilda Fredrika KeyserSvarta gestalten på Thorsborg32787492021-05-03
Gustaf Meyer och Frithiof Grafström och Albert Theodor Lysander och Theodor Strömberg och Herman Sätherberg och Pelle ÖdmanLiterärt album III2040149cq6lfwbw9x7wn0hp2021-05-03
Rosa CarlénAgnes Tell2248417225483932021-05-03
Ludvig Teodor ÖbergVald samling af 700 svenska sångstycken [1865]24859312021-05-03
Thorsten JonssonSom ett träd. Dikter420159q3hfp6p5nb92r21c2021-05-03
Harry BlombergFejd och famn1649958lz5mh48lj0n2k60g2021-05-03
Carl August TiseliusBohusläns märkligare gårdar 11336335jw8wwd31gqhq09jp2021-05-03
Harry BlombergBland vulkaner och varma källor1470559fs64f6sdcl1zvvs42021-05-03
Anders Fryxell och Eva FryxellMin historias historia1596965v7mk4kj9sqm3c1xv2021-05-03
Hedvig Elisabet Charlotta och Carl Carlson Bonde och Carl Carlson BondeHedvig Elisabeth Charlottas dagbok 3 1789–17928207714146811852021-05-03
Hedvig Elisabet Charlotta och Carl Carlson Bonde och Carl Carlson BondeHedvig Elisabeth Charlottas dagbok 2 1783–178882077132021-05-03
Lily SaxénPoetiska synder af Fågel Blå10274551224512232021-05-03
Axel AhlströmJean Gangère. Ett arfs- och sjukdomsdrama1595145226989152021-05-03
Arvid AxelssonSvarta och hvita streck1595321224511482021-05-03
Jon Olof ÅbergÖfverlöparen1248946088nt0w5xcv78fn62021-05-03
Edith ForssmanVid aftonlampan VIII11616234nxzp432vl2ncng3x2021-05-03
John Böttiger och Agi LindegrenEn liten crönica om broder Ragnvald och den hel: Catharina14002836215208582021-05-03
Gösta OswaldEn privatmans vedermödor353997lz5wwc9tjn06qwg72021-05-03
Thorsten JonssonSynpunkter3660483gvs391g11t9xm3b2021-05-03
Gustaf Meyer och Carl Wilhelm Böttiger och Louis De Geer och Anders Fryxell och Albert Theodor Gellerstedt och Carl A. Kullberg och Carl Rupert Nyblom och Nils Fredrik Sander och Zacharias Topelius och Gunnar WennerbergLiterärt album II20401466k1jbzv64gt1hlmh2021-05-03
Harry BlombergJorden och jaget13128672021-05-03
Fredrik Cederborgh och Jonas Magnus StjernstolpeSamlaren. Vitter ströskrift. Tredje häftet2428090zb03p9lbw3fkng4h2021-05-03
Harry BlombergMännen från havet1323755n1fcn67cl321mdmw2021-05-03
Martin LammAugust Strindberg 1. Före Infernokrisen80731242021-05-03
Harry BlombergKap Horn16499601dsq8vm5zwdwrg2g2021-05-03
Sven HofKort och Trogen Underrättelse/ För en Ung Student2427361dr4dvmczbmjrd8602021-05-03
Marie-Christine SkunckeGustaf III – Det offentliga barnet76447592021-05-03
Johannes HenrikssonPlägseder och skrock16232775j1fvgw13r1jxf2c2021-05-03
Per Gustaf BergMärkliga svenska stenar från forntid och nutid1585232gt6gbpgkdvgl60pb2021-05-03
Eva NeanderDöd idyll14116595jqgh0nc3cj7hpz32021-05-03
Anders LignellFörsök till Beskrifning öfwer Dalskogs Socken24070694hwtffc02rqdmhr42021-05-03
Harry BlombergDet glädjerika livet1649957x9pm5k4tvlm2hgvk2021-05-03
Hedvig Elisabet Charlotta och Carl Carlson Bonde och Carl Carlson BondeHedvig Elisabeth Charlottas dagbok 1 1775–178282077122021-05-03
John TengbergI maj. Strödda ungdomsrim10407136209042112021-05-03
Helena WestermarckUr Studieboken II1246979209042082021-05-03
Gustaf af GeijerstamStrömoln. Berättelser15971322021-05-03
Aurora LjungstedtSamlade berättelser IX1304995216458422021-05-03
Richard GustafssonHumoristiska bilder samlade af Mäster Fröjd1596838221079312021-05-03
Johan HagströmerDen engelska lorden och de ädle röfvarne10674307225162242021-05-03
Nils August LundgrenDikter och hågkomster10132881226619052021-05-03
Albert EngströmEvoi Evoi III142100829klb7wn670815n3k2021-05-03
Olof EnerothDikter och smärre prosaiska stycken1596586199111712021-05-03
Alfhild Agrell och Victor AndrénFrån land och stad1595137194812842021-05-03
AnonymNågra Verser af L.10472324224304242021-05-03
Gustaf KahlsonPå lediga stunder10080884224303942021-05-03
Richard Gustafsson och Carl LarssonEtt bondbröllop, Lotsarne, Beväringsmötet1596832209159962021-05-03
Richard Gustafsson och Carl LarssonDen bästa vägen. Sju sagor1596833209155182021-05-03
AnonymAmor. Illustrerad kalender för allvar och skämt1595204209148102021-05-03
Zacharias Topelius och August Malmström och Albert EdelfeltLäsning för barn V1336417209151992021-05-03
Richard Gustafsson och Carl LarssonKungen, som inte kunde sofva. Åtta sagor1596831209155162021-05-03
Richard Gustafsson och Carl LarssonSpelmannen, Mor och son, Juldagsmorgonen1596834209154372021-05-03
H. BechmanUr min portfölj1595374216407962021-05-03
Janne BruzeliusStockholms-Interiörer I1282680216407982021-05-03
Carl EnerothNya humoresker och skizzer1596581217374222021-05-03
Edith Forssman och Fanny ForsmanSex små berättelser af Aina och Eva1596888209154612021-05-03
Carl EnerothHumoresker till lands och sjös1596580216458062021-05-03
Karl Emil WichmannDikt och drapa10508198218056592021-05-03
Odo Morannal ReuterDikter10218436199599192021-05-03
Jon Olof ÅbergEleonora Lubomirski1246208199596172021-05-03
Georg NordensvanFigge. En berättelse ur konstnärslifvet1248389200363262021-05-03
Gusten BacklundProfessor Plusqvamperfectum’s populära föreläsningar1595705200529562021-05-03
AnonymSagan om hästen10260833200534852021-05-03
Alfred HedenstiernaI svenska bondehem1597543200363792021-05-03
Volmar LindmanDikter10126445200592792021-05-03
Carl EnerothI gungstolar och soffhörn1596582200363322021-05-03
Johan LundqvistHuller om buller10243710200978662021-05-03
Mårten Gabriel Leijonsköld OxenstiernaVikingarne på Röd1019708720174526,22021-05-03
Georg NordensvanHvad Figge blef och andra berättelser124839520172384,22021-05-03
Georg NordensvanLifsuppgifter1314034218903382021-05-03
Harald KjellstedtBöljeslag. Diktförsök10064487219063432021-05-03
Janne BruzeliusStockholms-Interiörer III1282682224304162021-05-03
Emil NervanderFinska bilder10164042218920632021-05-03
August BondesonHallings Anna1595920224595802021-05-03
Rudolf Mauritz KlinckowströmLediga stunders vittra tidsfördrif1598113226978832021-05-03
Pelle ÖdmanI prestgården1537649226999972021-05-03
Lars Johan GoveniusÄdlingen af folket1597205224304102021-05-03
Johannes AlfthanMagneten på Malta1595174199350122021-05-03
Lars Johan GoveniusMod och belöning1597204199350142021-05-03
Sara PfeifferSofie Hagman12089499224304042021-05-03
Aurore GyllenhaalFrån svenska hem1597523225490072021-05-03
Sunny FrykholmLyckans hägringar12009604dfmwr2v2nbxj0z92021-05-03
AnonymSnöflingor i juletid10330826207968292021-05-03
A. WåhlinDikter10536340206983672021-05-03
Sven MattssonPorträttet82480412021-05-03
Thekla EngströmSömn och uppvaknande31137762021-05-03
Richard GustafssonAmerikanskan32189292021-05-03
Octavia CarlénBirger Ulfssons Löfte31983912021-05-03
Karl GerhardI skuggan av en stövel3941592021-04-06https://litteraturbanken.se/txt/epub/GerhardK_ISkugganAvEnStövel.epubhttps://litteraturbanken.se/txt/lb394159/cover.png (större)
Karl GerhardKatt bland hermeliner14315592021-04-06https://litteraturbanken.se/txt/epub/GerhardK_KattBlandHermeliner.epubhttps://litteraturbanken.se/txt/lb1431559/cover.png (större)
Karl Gerhard och Gustaf CarlströmOch så kommer det en gosse …13569232021-04-06https://litteraturbanken.se/txt/epub/GerhardK_OchSåKommerDetEnGosse.epubhttps://litteraturbanken.se/txt/lb1356923/cover.png (större)
Johan Ludvig RunebergSweaborg102363782021-04-06
Pehr WesterstrandDikter25188612021-04-06
Albrekt Segerstedt och Carl LarssonSagor22288812021-04-06
Carl Vilhelm August StrandbergSamlade vitterhetsarbeten II5019222021-04-06
Marie Sophie SchwartzEtt hämndens offer22090212021-04-06
Karl GerhardI skuggan av en stövel3941592021-04-06
AnonymNordstjernan 1845–184891745612021-04-06
Carl Vilhelm August StrandbergSamlade vitterhetsarbeten III5019232021-04-06
Gudmund Leonhard SilfverstolpeDikter18072862021-04-06
AnonymBerättelser ur Gustaf I:s, Erik XIV:s och Gustaf II Adolphs historier25567772021-04-06
AnonymEsaias Tegnér20523942021-04-06
AnonymEtt Lapp-Frieri20523542021-04-06
AnonymLjungby horn och pipa20523472021-04-06
AnonymSlaget vid Lützen och Gustaf II Adolfs död20522412021-04-06
AnonymDen namnkunnige bonden Pehr Hörberg20522222021-04-06
AnonymVackra taflor för snälla barn20100802021-04-06
AnonymSagor vid Julbrasan för snälla Barn4gq4tnj22b8s63n92021-04-06
AnonymGrisen vid stättan9ml9csb27cpzf5522021-04-06
Ulrika Sophia von StrussenfeltBröderne eller 1808 och 180933135652021-04-06
August Strindberg och Per StamSamlade Verk 72. Register. Textkritisk kommentar2021-04-06 August Strindbergs Samlade Verk. Nationalupplaga
Textkritisk kommentar till SV 72 Register. Förteckning över textkritiska kommentarer. Texter av Strindberg som publicerats i de textkritiska kommentarerna. Av Per Stam.
Stockholms universitet, Stockholm 2020.
AnonymSoldatens Son4gftpw7x2xwvgft92021-04-06
Carl Fredrik RidderstadDrabanten82538382021-04-06
August Strindberg och Bengt Landgren och Ljubica MiočevićSamlade Verk 14. Svenska öden och äventyr II. Textkritisk kommentar2021-04-06 August Strindbergs Samlade Verk. Nationalupplaga
Textkritisk kommentar till SV 14 Svenska öden och äventyr II Av Bengt Landgren och Ljubica Miočević.
Stockholms universitet, Stockholm 2020.
Marie Sophie SchwartzEgennyttan30405022021-04-06
Marie Sophie SchwartzFlickan från Corsica25091382021-04-06
Carl Henrik RydbergEn million anekdoter16074802021-04-06
Marie Sophie SchwartzVilja är kunna [1915]16392082021-04-06
Johan Gustaf SjöborgDen äfwentyrliga färden öfwer Bergsjön84082082021-04-06
Marie Sophie SchwartzHan skall gifta sig33125542021-04-06
Marie Sophie SchwartzRäddande engel och drottning84220612021-04-06
Carl Georg StarbäckSvantepojken84162712021-04-06
Marie Sophie SchwartzTvenne familjemödrar [1915]1639205lzf21hjsjnbn94vd2021-04-06
Marie Sophie SchwartzVänd bladet33129912021-04-06
Carl Georg StarbäckGrafvens son25149432021-04-06
Marie Sophie SchwartzArbetet adlar mannen30404972021-04-06
Adolf SchirmerSlafbaronerna eller Hvit och svart16002672021-04-06
Bengt Johan Gustaf Lorenz StrömbergBidrag af Papageno103757452021-04-06
Marie Sophie SchwartzTre nya berättelser84207132021-04-06
Marie Sophie SchwartzBörd och bildning30405002021-04-06
Fredrik SanderKarlvagnen19721842021-04-06
Marie Sophie SchwartzSkuld och oskuld30405202021-04-06
Marie Sophie SchwartzUngdomsminnen84285932021-04-06
Marie Sophie SchwartzArbetets barn84206122021-04-06
Theodor StrömbergInvalidens saga103757922021-04-06
Anders SundlerDet roliga spöket på Tunafors84035722021-04-06
Lars Ture SundeborgDen lycklige skarpskytten84026552021-04-06
Carl Vilhelm August StrandbergSamlade vitterhetsarbeten IV. Don Juan I5019242021-04-06
Ulrika Sophia von StrussenfeltEn misantrop88571472021-04-06
Carl Georg StarbäckLifknektens berättelser16006512021-04-06
Anders SundlerDygdens belöning84035242021-04-06
Ulrika Sophia von StrussenfeltSvedenborgs guddotter I19829982021-04-06
Wilhelmina StålbergResan till lustlägret84519072021-04-06
August SäfströmSkymnings-qvitter25140252021-04-06
Wilhelmina StålbergGamla Daddas sedolärande berättelser för sina små älsklingar94716012021-04-06
Julius Leonard von SydowQväden och oqväden25140062021-04-06
Ulrika Sophia von StrussenfeltSvedenborgs guddotter II19829992021-04-06
Carl Vilhelm August StrandbergSamlade vitterhetsarbeten V. Don Juan II5019252021-04-06
Ulrika Sophia von StrussenfeltSveriges förste romanförfattare88579682021-04-06
Wilhelmina StålbergTre historiska noveller16001512021-04-06
Herman SätherbergDikter, äldre och nyare II21289872021-04-06
Oscar Patric Sturzen-BeckerBrunt och rosenrödt2057735225485922021-04-06
Marie Sophie SchwartzDen rätta84266492021-04-06
Carl Vilhelm August StrandbergSamlade vitterhetsarbeten I5019212021-04-06
Pehr Sparre och Carl Theodor StaaffDikter23747322021-04-06
Johan Ludvig RunebergFosterlandet102353492021-04-06
Ulrika Sophia von StrussenfeltEn åskvigg88586222021-04-06
Emilie RisbergEn Carlsbader skizz82554242021-04-06
Ulrika Sophia von StrussenfeltArfgodset33113972021-04-06
Pehr ThomassonEn firad flicka16010532021-04-06
Henrik af TrolleFrån flottans hufvudstation16011462021-04-06
Ulrika Sophia von StrussenfeltTemplet vid Ganges stränder88580022021-04-06
Marie Sophie SchwartzFörfattarinnan och hennes man17579862021-04-06
Fredrika WennbergHandtverkaren II17579982021-04-06
Marie Sophie SchwartzSkildringar ur familjelifvet17624442021-04-06
AnonymMelusina [1868]15817392021-04-06
Betty Ehrenborg-PosseGossen i fattig-skolan106853222021-04-06
Marie Sophie SchwartzNovelletter19756952021-04-06
Pehr ThomassonKung Oscar och skogvaktaren85490392021-04-06
Josefina Wettergrund och Carl Gustaf HellqvistValda berättelser I17768522021-04-06
Carl Anton WetterberghWaldemarsborgs fideicommiss19871852021-04-06
Ulrika Sophia von StrussenfeltDet svenska lejonets sista dagar88551252021-04-06
Anders Abraham Grafström och Per Daniel Amadeus Atterbom och Carl Wilhelm Böttiger och Bernhard von BeskowAlbum för Bazaren98201342021-04-06
Johan JolinSmålands-Petter87406402021-04-06
AnonymHofpredikanten84048812021-04-06
Daniel ÅslundPoetiska ungdoms-synder105560862021-04-06
AnonymEn smålandsflicka84107352021-04-06
AnonymDen svarta och den hvita rosen82568312021-04-06
AnonymAfhandling om Bord-dansen och Bordknackningarne22509802021-04-06
Christoffer EichhornIsblomman756272225492522021-04-06
Betty Ehrenborg-PosseDen faderlösa106853372021-04-06
Daniel MüllerEtt litet almträd106853062021-04-06
Daniel ÅslundTaflor och berättelser från Norrland I. Medelpad11831612021-04-06
Ulrika Sophia von StrussenfeltDen tysta eden19220602021-04-06
Marie Sophie SchwartzFörtalet84229632021-04-06
AnonymBrödsmulor32845462021-04-06
AnonymSmått och Godt för snälla Barn [1865]33059322021-04-06
AnonymFriskyttens kalender 185697130032021-04-06
AnonymEtt år af en vattendroppes lefnad32933032021-04-06
AnonymSnögubbens sagor och berättelser för barn33059492021-04-06
AnonymBarnens Julklapp32849252021-04-06
Johan Albert Russberg och Georg LiljevallDen underbara spegeln16005532021-04-06
Johan Ludvig RunebergNadeschda [1851]33234152021-04-06
Johan Ludvig RunebergSmå berättelser [1856]33237282021-04-06
Seb. RobertssonEn vinter i landsorten82222172021-04-06
Johan Magnus RosénHvad man minst väntar82274822021-04-06
Ivar Ejlert SchartauSång till mitt fosterland102764772021-04-06
Johan Gustaf Schultz”Magister Lingqvist” eller En ny babylonisk förbistring121894842021-04-06
Zacharias TopeliusEn barndomsdag22176032021-04-06
Fredrik SanderDen fallande stjernan19721822021-04-06
Lars Erik RusénBilder och minnen I16776302021-04-06
Clara SandströmerEn flärdfull qvinna eller Mor och dotter16002102021-04-06
Carolina RunebergSmå diktförsök25081242021-04-06
Anton Gustaf SandahlDikter16001872021-04-06
Adolf August SchéeleVilda blomster I6799892021-04-06
Daniel Carl Alexander SkoglundSmärre dikter103210732021-04-06
Gustaf Leonard SparrmanEn minneskrans af ordlekar à la F–z103353922021-04-06
Carl Vilhelm August Strandberg och Julius Axel Kiellman-Göranson och Maximilian Axelson och Olof Abraham EricssonSkönhetens blommor103603712021-04-06
Theodor SederholmSmärre dikter och berättelser101885562021-04-06
Jeanette StjernströmHjertat103579642021-04-06
Albrekt Segerstedt och Carl LarssonFör de unga12466242021-04-06
Hermania Fredrica SchaarEn gammal skuld eller Så kan ett hjerta böjas16002322021-04-06
Fredrik SandbergHemmets illustrerade ABC-bok16001902021-04-06
Albrekt Segerstedt och Carl LarssonTio sagor16019722021-04-06
Albrekt Segerstedt och Carl LarssonNio sagor16019712021-04-06
Gustaf Wilhelm StahreVindspel på lyran16006432021-04-06
Albrekt SegerstedtBerättelser1600347225484962021-04-06
Albrekt Segerstedt och Carl LarssonTio nya sagor16019972021-04-06
Per StengårdParadis-minnen eller Lefnads-melodier I20987302021-04-06
Marie Sophie SchwartzBlad för vinden16003112021-04-06
Wilhelmina StålbergTvenne giftermål84496432021-04-06
Herman Sätherberg och Carl LarssonBlomsterkonungen1600912225485552021-04-06
Wilhelm Erik SvedeliusAfskeds-ord efter slutade föreläsningar i Upsala100852462021-04-06
Pehr ThomassonJägarens ros16010592021-04-06
Pehr ThomassonCarl XV som jägare20969982021-04-06
Pehr ThomassonBlekings-flickan85364602021-04-06
Wilhelm Erik SvedeliusTal vid aftäckningen af Gustaf Wasas minnesvård102137322021-04-06
Sofia Albertina ThiesenBarnens hem16010402021-04-06
Minna TersmedenPennteckningar ur tvenne sångerskors lefnad85290932021-04-06
Pehr ThomassonKärlekens skyddsenglar85494132021-04-06
Wilhelmina StålbergGustaf III och hans omgifning I18891162021-04-06
Pehr ThomassonEn ulf i fårakläder16010562021-04-06
Wilhelmina StålbergGustaf III och hans omgifning II18891172021-04-06
Carl Wilhelm Törnegren och Berndt Otto SchaumanDikter104303652021-04-06
Wilhelmina StålbergChristina, drottning af Sverige I22437062021-04-06
Charlotta TunelliBlåsippor25187352021-04-06
Johannes SundbladSmuglarens dotter16008132021-04-06
Pehr ThomassonSamlade skaldeförsök6797302021-04-06
Wilhelmina StålbergChristina, drottning af Sverige II22437072021-04-06
Pehr ThomassonDikter [1863]104101582021-04-06
Henrik af Trolle och Carl Gustaf Hellqvist och Emil Maximilian BehrensDen svenske blokadbrytaren15956602021-04-06
Pehr Thomasson och Carl LarssonTroheten i Norden16019772021-04-06
Zacharias TopeliusTrenne sagor16019742021-04-06
Zacharias Topelius och August Malmström och Georg StoopendaalLäsning för barn VII13364212021-04-06
Henrik af Trolle och Carl Gustaf HellqvistCarl XII och sjöbussen16019702021-04-06
Henrik af Trolle och Hans Peter Hansen och Carl Gustaf HellqvistHvalfångaren eller Ett barnhusbarns öden15956612021-04-06
Henrik af Trolle”Dristighetens högbåtsman”16019612021-04-06
Lars Gustaf Teodor Tidander och August MalmströmBlända och Wärendsqvinnorna16019562021-04-06
Fredrika WennbergSmärre stycken på vers25188442021-04-06
Herman SätherbergDikter, äldre och nyare I21289862021-04-06
Johan Berndt WesteniusEtt lifs historia87923292021-04-06
Pehr Thomasson och Gustaf WahlbomEn fyndig bonde16019262021-04-06
Carl Anton WetterberghSagor32887322021-04-06
Pehr Thomasson och Carl Gustaf HellqvistGubben i Fridhem eller ett barnhusbarns öden16019572021-04-06
Christian Johannes SöderbergRimsmideri af både skämtsamt och allvarligt innehåll94408902021-04-06
Zacharias TopeliusDramatiska dikter I229032021-04-06
Carl Anton WetterberghTre! Berättelser af Onkel Adam88343542021-04-06
Gustaf Adolf Sebastian WadströmKärleken till fru X86263052021-04-06
Zacharias TopeliusHertiginnan af Finland31347972021-04-06
Carl WelinNordiska harpotoner104617912021-04-06
Carl Anton WetterberghKärlek och affärer16274352021-04-06
Olof Philip UtterströmDikter16013262021-04-06
Fredrik Wilhelm WennbergS:t Petersburg31649912021-04-06
Ludvig Teodor ÖbergSvensk och ryss!90646232021-04-06
Carl Anton WetterberghOlga. Berättelse31624122021-04-06
Carl Ludvig ÖstergrenNya dikter82222512021-04-06
Jonas Philipsson och Aron JonasonTjufpojken. Muntrations-kalender112114832021-04-06
Ludvig Teodor ÖbergSmåroligheter I88337252021-04-06
Carl Anton WetterberghHerr Simon Sellners rikedomar4401942021-04-06
P. A. ÅkerlundStimulerande droppar25034352021-04-06
Anna Wästberg”Mitt döda barn”18699612021-04-06
Josefina WettergrundSmåbitar på vers och prosa [I]91747062021-04-06
Axel Gustaf VirginPoetiska blommor I25219792021-04-06
Carl Anton Wetterbergh och Fritz von DardelBerättelser8464110225484982021-04-06
Carl Anton WetterberghGustaf Nords gesällvandringar och äfventyr hemma och borta [1892]16274322021-04-06
Sigfrid WieselgrenFantasi och verklighet22075232021-04-06
Carl Anton WetterberghSamhällets kärna33030642021-04-06
Ulrika Sophia von StrussenfeltPaykull33114042021-04-06
Jon Olof ÅbergSkräddarne i Greiffenhagen16018392021-04-06
Pehr ThomassonGuds dom. Berättelse15855892021-04-06
Knut WicksellRomancero16015922021-04-06
Carl David af WirsénOrd till musiken vid Upsala universitets fyrahundraårs jubelfest113271032021-04-06
Jon Olof ÅbergBanér i säcken16017942021-04-06
Reinhold WinterEn sommardag15966272021-04-06
Josefina WettergrundNya småbitar på vers och prosa17768672021-04-06
Axel Gustaf VirginHoppets engel105219482021-04-06
Axel Gustaf VirginEtt ryskt anfall och ett svenskt försvar105224112021-04-06
Anna WästbergStyfmorsblommorna105379092021-04-06
Jenny Maria ÖdmannPå villovägar16019072021-04-06
Carl Agardh WesterlundArnold och Anna104734492021-04-06
Anonym och Viktor Rydberg och Jonas PhilipssonTomtebissen21570132021-04-06
Pehr ThomassonRiksdagsmannen eller Äresjukan23554002021-04-06
Carl Anton WetterberghHemma!21573862021-04-06
Carl Anton WetterberghSkyddslingen88341832021-04-06
Ulrika Sophia von StrussenfeltEn monomanie23274232021-04-06
Karl August StrömbäckEnslingens julafton85367242021-04-06
Pehr ThomassonTio pennritningar85490582021-04-06
Wilhelmina StålbergFru Stålsvärd84496412021-04-06
Pehr ThomassonDet förlorade barnet85364552021-04-06
Pehr ThomassonSvarta fröken31269312021-04-06
Wilhelmina StålbergDen lyckliga omnibusfärden84519032021-04-06
Marie Sophie SchwartzEn Polens dotter84212112021-04-06
Marie Sophie SchwartzMannen af börd och qvinnan af folket30405102021-04-06
Ulrika Sophia von StrussenfeltPerlbandet eller Scener i Tyskland och Sverige8857490225497552021-04-06
Peter Wieselgren och Eva BragLiten Elins julafton i fjor och i år [1860]105123892021-04-06
Ulrika Sophia von StrussenfeltI mot- och medgång88554832021-04-06
Hugo SchillanderGrosshandlarens dotter84135062021-04-06
August Strindberg och Per StamSamlade Verk 72. Register. Textkritisk kommentar2021-04-06 August Strindbergs Samlade Verk. Nationalupplaga
Textkritisk kommentar till SV 72 Register. Förteckning över textkritiska kommentarer. Texter av Strindberg som publicerats i de textkritiska kommentarerna. Av Per Stam.
Stockholms universitet, Stockholm 2020.
August Strindberg och Bengt Landgren och Ljubica MiočevićSamlade Verk 14. Svenska öden och äventyr II. Textkritisk kommentar2021-04-06 August Strindbergs Samlade Verk. Nationalupplaga
Textkritisk kommentar till SV 14 Svenska öden och äventyr II Av Bengt Landgren och Ljubica Miočević.
Stockholms universitet, Stockholm 2020.
Thorsten JonssonFly till vatten och morgon4796212021-04-06https://litteraturbanken.se/txt/epub/JonssonT_FlyTillVattenOchMorgon.epubhttps://litteraturbanken.se/txt/lb479621/cover.png (större)
Karl GerhardOm jag inte minns fel14515812021-04-06https://litteraturbanken.se/txt/epub/GerhardK_OmJagInteMinnsFel.epubhttps://litteraturbanken.se/txt/lb1451581/cover.png (större)
Karl GerhardMed mitt goda minne4139832021-04-06https://litteraturbanken.se/txt/epub/GerhardK_MedMittGodaMinne.epubhttps://litteraturbanken.se/txt/lb413983/cover.png (större)
Axel MuntheBoken om San Michele1340570w7qqptwmtx7c3cjv2021-04-06https://litteraturbanken.se/txt/epub/MuntheA_BokenOmSanMichele.epubhttps://litteraturbanken.se/txt/lb1340570/cover.png (större)
Karl GerhardLite gullregn12595332021-04-06https://litteraturbanken.se/txt/epub/GerhardK_LiteGullregn.epubhttps://litteraturbanken.se/txt/lb1259533/cover.png (större)
Pehr ThomassonSamlade berättelser I27817212021-04-06
Eduard SvedbergCourtisanen147158412021-04-06
Pehr ThomassonEn alldeles ny historia om hin håle i trumman85425472021-04-06
Per Thorell och Adelaide Eugenie ThorellLjungblommor15849652021-04-06
Carl SnoilskySmådikter20252842021-04-06
Oscar Patric Sturzen-BeckerStycken i små ramar255395225500902021-04-06
Anonym och Peter August GödeckeSånger och berättelser II:2. Alboin24964442021-04-06
AnonymRosa. Vittert album25040262021-04-06
AnonymWiborgska smällen20523872021-04-06
AnonymForntida dryckeslag, gästabud och sällskapsnöjen i Norden20523832021-04-06
AnonymGustaf Wasa uppmanar Dalkarlarne vid Mora20523362021-04-06
AnonymGustaf II Adolfs frieri till Maria Eleonora20523782021-04-06
AnonymCarl XII:s död vid Fredrikshall20522642021-04-06
AnonymDen blodiga striden om Kalmar slott20522342021-04-06
AnonymMuntra upptåg af kadetter vid Carlberg20522592021-04-06
AnonymStockholms Blodbad20517122021-04-06
Wilhelmina StålbergHistoriska noveller [I:1]. Studentkriget18832772021-04-06
Peter RosenqvistPapageno102288502021-04-06
Klas RybergStockholms figurer101752622021-04-06
Erik Anders RoseniusFältjägarens sång102287962021-04-06
Per Fredrik WidmarkFriska helsoknoppar103078822021-04-06
Ludvig Teodor ÖbergHennes kongl. höghet prinsessan Lovisas ABC bok med bilder82366172021-04-06
Wilhelmina StålbergHistoriska noveller II:1. Min söta Clas18832792021-04-06
Gustaf SundströmPoetiska försök103859302021-04-06
Pehr ThomassonTre pennritningar16010732021-04-06
Pehr ThomassonEn läserska16010552021-04-06
Pehr ThomassonHertig Karl och klosterjungfrun. Karl den tolfte och skåningen85425302021-04-06
Pehr ThomassonRomantiska småstycken85494142021-04-06
Ulrika Sophia von StrussenfeltSalems prestgård88575132021-04-06
Pehr ThomassonDen blifvande bispen15861742021-04-06
Edvard WavrinskyFantasier i skumrasket15815302021-04-06
Pehr Thomasson och Klas Ryberg och Knut KnutssonBilder ur folklifvet15957452021-04-06
Eduard SvedbergFantasie-bilder103894522021-04-06
Wilhelmina StålbergDen sista abbedissan i S:t Clara kloster84491802021-04-06
Pehr ThomassonLjungblomman15855962021-04-06
Wilhelmina StålbergBröderna Stålkrona21417102021-04-06
Ulrika Sophia von StrussenfeltÖfverenskommelsen88586382021-04-06
Pehr ThomassonUnder stormfulla dagar16019642021-04-06
Zacharias Topelius och August MalmströmLäsning för barn VI13364182021-04-06
Zacharias TopeliusRegina von Emmeritz19218712021-04-06
Lars August WeserStockholms minnesstoder25188592021-04-06
Otto WestinBorddansen16015552021-04-06
Johan Wendel och Isidor KjellbergTvenne arbetares fristunder20034732021-04-06
Zacharias TopeliusSånger I. Ljungblommor383302021-04-06
Johan Peter WallinFrån fjellen16013912021-04-06
Henrik af TrolleRosen i Blekings skärgård86531042021-04-06
Carl Anton Wetterbergh och Johan BlackstadiusVara och synas88347332021-04-06
Zacharias Topelius och J. A. G. Acke och Olle Hjortzberg och Nils Larsson och August MalmströmLäsning för barn VIII13364252021-04-06
Samuel Fredrik TärnströmGeorgina eller Svenska familjescener från konung Gustaf den tredjes sista lefnadstid86940662021-04-06
Knut WicksellStudenten från Greifswald6888242021-04-06
Axel Herman ÖlanderHerjulf32851372021-04-06
Oscar WijkanderGöteborg nu och om hundra år31783562021-04-06
Anna Wästberg”C.” Några höstblommor25223062021-04-06
Per Fredrik WidmarkFjällväxter25219892021-04-06
Henrik af TrolleFrån land och haf16011472021-04-06
Marie Sophie SchwartzEnkan och hennes barn30405042021-04-06
Zacharias TopeliusFältskärns berättelser II105051442021-04-06
Jon Olof ÅbergTill jul och nyår16018482021-04-06
Anna WästbergKonst och kärlek1667776gs9tv8nqdt31nvgh2021-04-06
Jon Olof ÅbergKarl XII:s värja1601824225493262021-04-06
Axel Herman ÖlanderKungabarnens möte105675932021-04-06
Josef Ludvig ÖhlinNatur-blommor105633052021-04-06
Axel Gustaf VirginSzényi16016742021-04-06
Fredrika WickmanAina eller Öfverstens myndling16015912021-04-06
Axel Gustaf VirginÖgonblickets barn105225102021-04-06
Axel Gustaf VirginSveriges skarpskyttar105225052021-04-06
Lars Petter ÅgrenPoetiska muntrationer105460762021-04-06
Emil ÖbergVårblommor105593422021-04-06
Sigfrid Wieselgren och Jenny NyströmUr barnens verld [I]16016242021-04-06
Eva WigströmPå vers och prosa16016272021-04-06
Henrik af TrolleÖstersjöns konung16011562021-04-06
Eva WigströmFör hemmet16016252021-04-06
Erik WestholmBlommor på heden104745662021-04-06
Ludvig Teodor ÖbergSagan om den lilla söta prinsessan Sockerdockas…104720752021-04-06
Johan Eggert ÅbergPaavo och Anna105449222021-04-06
Wilhelmina StålbergKapten Plank21502292021-04-06
AnonymSång från Norrland till H. M. Konung Carl d. XV88446292021-04-06
Jon Olof ÅbergLånga Kalle. Stjernan slocknar88483402021-04-06
Ulrika Sophia von StrussenfeltVigtskålarne32620722021-04-06
Ludvig Teodor Öberg och Ludvig Teodor ÖbergStröftåg i främmande länder102211602021-04-06
Pehr ThomassonKärlekens tempel85494152021-04-06
Pehr ThomassonVallgossen och inspektoren85494242021-04-06
Wilhelmina StålbergLasse Lucidor den olycklige23590052021-04-06
Henrik af TrolleSkeppet Ölands flagga86452632021-04-06
Pehr ThomassonKungens första kärlek85490412021-04-06
AnonymSkolpojkstreck och Ungdoms-äfventyr20517142021-04-06
AnonymGustaf Adolfs och Ebba Brahes kärlekshandel20522732021-04-06
AnonymSagokransen I1cm1q789zlrj5nq72021-04-06
August Strindberg och Ljubica MiočevićSamlade Verk 13. Svenska öden och äventyr I. Textkritisk kommentar2021-04-06 August Strindbergs Samlade Verk. Nationalupplaga
Textkritisk kommentar till SV 13 Svenska öden och äventyr I Av Ljubica Miočević.
Stockholms universitet, Stockholm 2020.
August Strindberg och Gunnel EngwallSamlade Verk 25. En dåres försvarstal. Textkritisk kommentar2021-04-06 August Strindbergs Samlade Verk. Nationalupplaga
Textkritisk kommentar till SV 25 En dåres försvarstal Av Gunnel Engwall.
Stockholms universitet, Stockholm 2020.
Ludvig Teodor ÖbergVald samling af… svenska sångstycken [1860]4gq7gn7s2l49bkn72021-04-06
Carl David af WirsénDikter16016762021-04-06
Johan Ludvig RunebergEfterlemnade skrifter III16000282021-04-06
Johan Ludvig RunebergDramatiska dikter och bref28727062021-04-06
Fredrik SanderMinnesruna öfver konung Oscar den förste102280212021-04-06
Viktor RydbergSkogsrået102551852021-04-06
Edvard Fredrik von SaltzaEngelbrekts död102626072021-04-06
Johan Gustaf SchultzExercitanten i Olympen147221572021-04-06
Sven SandbergSmåplock till jul och nyår102663992021-04-06
Johan Albert Russberg och Georg LiljevallPrins Solus, hans resor och underbara äfventyr15851182021-04-06
Karin SundströmNäckrosen32597352021-04-06
Clara SandströmerEn kommande tid16002112021-04-06
Jonas Erik RoseliusGamla och unga karoliner102271562021-04-06
Klas RybergHämnaren vakar16000462021-04-06
Otto von Schantz”Grafvens hemligheter”15994982021-04-06
Carl SnoilskyOrchidéer20252912021-04-06
Hermania Fredrica SchaarUtsäde och skörd16002332021-04-06
Aurore SilfverskjöldDen andra bruden16003852021-04-06
Adolf August SchéeleVilda blomster II6799902021-04-06
Johan Albert Russberg och Georg LiljevallFrån Maskat till Mekka16005552021-04-06
Inga SchenfeltSyskonen16002562021-04-06
Alfred SchönAchilles102846082021-04-06
Gustaf SelinPoetiska vildblommor bundna till en krans102950942021-04-06
Johan Magnus RosénKonsten att fria82274812021-04-06
Otto von SchantzDagrar och skuggor84100042021-04-06
August Wilhelm StiernstedtStrid och frid103550932021-04-06
Erik Johan Stagnelius och Carl RydströmHittills outgifna dikter103389572021-04-06
Klas RybergHastigt och lustigt16000452021-04-06
Jeanette StjernströmToken103579702021-04-06
Christina Gustafva von SaltzaSexton anor83991682021-04-06
Johan Ludvig RunebergEfterlemnade skrifter I102596092021-04-06
Carl Henrik RydbergKrimskrams102564842021-04-06
Clara SandströmerÖdets lek16002122021-04-06
Marie Sophie Schwartz och Carl Gustaf HellqvistEn ädel förebild16019602021-04-06
Marie Sophie SchwartzGertruds framtidsdrömmar16003122021-04-06
Wilhelmina StålbergHistoriska noveller [I:2]. En annan Cendrillon18832782021-04-06
Hans Jacob SesemanBrudskrifter, friarebref, med mera23470342021-04-06
Fredrik Wilhelm ScholanderSaga om trähästen30370572021-04-06
Alfred SchönFjärilarne25091432021-04-06
Marie Sophie SchwartzTill sist16003152021-04-06
Fredrik SanderLagerfesten25091062021-04-06
Elias SehlstedtSmåplock på vers27583692021-04-06
Marie Sophie SchwartzPassionerna30405162021-04-06
Marie Sophie SchwartzEn fåfäng mans hustru30405052021-04-06
Marie Sophie SchwartzPositivspelarens son30405172021-04-06
Pehr Hampus ScheriniDikter3829612021-04-06
Carl Georg StarbäckGud och guld84162532021-04-06
Carl Georg StarbäckEn kardus Gefle vapen84162572021-04-06
Marie Sophie SchwartzGuld och namn23481932021-04-06
Marie Sophie SchwartzLifvets skola30405092021-04-06
Per Adam SiljeströmKapten Strits’ märkvärdiga äfventyr84054192021-04-06
Elis SchröderheimGustava Gök8866232021-04-06
Gustaf Holdo StråleNågra minnen från juntan103745972021-04-06
Christina Gustafva von SaltzaQvinnans snille83991722021-04-06
Per StengårdLefnads-melodier II20987312021-04-06
August StrindbergFrån Fjerdingen och Svartbäcken16007532021-04-06
Catharine Sedgwick och Ebba RamsayEmma eller En moders bön89280852021-04-06
Marie Sophie SchwartzÄn en gång84299262021-04-06
Carl Vilhelm August StrandbergDikter af Talis Qualis II21730542021-04-06
Marie Sophie SchwartzMina lefnadsöden84249482021-04-06
Marie Sophie SchwartzDe värnlösa30405252021-04-06
Theodor StrömbergHolofzin25139942021-04-06
Bengt Johan Gustaf Lorenz StrömbergVilda blommor103757482021-04-06
Johan Ludvig RunebergEfterlemnade skrifter II102596182021-04-06
Carl Vilhelm August StrandbergDikter af Talis Qualis [1854]21730482021-04-06
Betty Ehrenborg-PosseGossen i skogen106853512021-04-06
Oscar Patric Sturzen-BeckerLa veranda2057843225494112021-04-06
Oscar Patric Sturzen-BeckerGrefvinnan Gruffiakin20578422021-04-06
Ulrika Sophia von StrussenfeltWæra eller Trohetens prof22535362021-04-06
Per StengårdLefnads-melodier III20987322021-04-06
Wilhelmina StålbergHistoriska noveller II:2. En skön qvinnohand18832802021-04-06
Emilie RisbergWarnhems ros82399652021-04-06
Fredrika WennbergHandtverkaren I17579972021-04-06
Johan Henrik Thomander och Carl Fredric Dahlgren och Arvid AhnfeltTankar och löjen82077102021-04-06
Reinhold WinterPurpur och lager15966282021-04-06
Pehr Thomasson och Carl Gustaf HellqvistPrinsen och borgarflickan15861972021-04-06
Hans Andersson och Jöns HagerlöfMinne af Förenings-Högtiden i Christianstad21139532021-04-06
AnonymFortunatus [1869]15817442021-04-06
Thekla KnösFattigdomens lof104801212021-04-06
Daniel MüllerBladens lefnads-historia101571602021-04-06
Marie Sophie Schwartz och Octavia CarlénSmärre historiska berättelser19756932021-04-06
Henrik af TrollePå en mils omkrets16011512021-04-06
Bernhard Julius GlasellWerldsligt och andeligt [I]93778242021-04-06
AnonymSagan om Det förtrollade Hönshuset83969752021-04-06
Wilhelmina StålbergGårdfarihandlaren84496442021-04-06
Peter Wieselgren och Eva BragLiten Elins julafton i fjor och i år [1863]105123912021-04-06
AnonymOrd till sorg-musiken vid […] Oscar I:es begrafning95462352021-04-06
Betty Ehrenborg-PosseDen dumma Gunilla106853442021-04-06
Fredrika BremerJulafton och julottan106853672021-04-06
Anonym och Anders Abraham Grafström och Carl Vilhelm August Strandberg och Johan Nybom och Wilhelmina Stålberg och Sven Adolf HedlundSnöflingan. Poetisk kalender för 185333244412021-04-06
Marie Sophie SchwartzBlad ur qvinnans lif17577552021-04-06
Thekla KnösÖgontröst104801232021-04-06
AnonymFrån Norden93477112021-04-06
Nils Fredrik WipperlingEtt och annat I88346032021-04-06
AnonymKärlekens underliga vägar88364582021-04-06
AnonymSaga om den underbara trollflöjten83968102021-04-06
Julius Axel Kiellman-GöransonTre tuktade gubbar32803122021-04-06
AnonymJätten på Ullawi Klint32885682021-04-06
Georg WestergrenDikter, gamla minnen104734462021-04-06
AnonymBilder utur barnalifvet32853752021-04-06
Emilie RisbergRolf och Alfhild eller De första kristna i Sverige82554262021-04-06
Ulrika StrömSigrid eller Drömmar och verklighet84519842021-04-06
Wilhelmina StålbergFamiljen Skytte84492332021-04-06
Marie Sophie SchwartzViola eller Magnetismen17581102021-04-06
Rolf ArnesonLifvet i Tomtekulla29279472021-04-06
AnonymMosters Berättelser för Barnen32905002021-04-06
Sven Adolf HedlundEn episod ur nuvarande finska kriget31137882021-04-06
AnonymAurora Palm eller Sjömannens brud30745472021-04-06
AnonymJulgåfva åt snälla barn32245182021-04-06
August Strindberg och Hans LindströmSamlade Verk 29. Vivisektioner. Blomstermålningar och djurstycken. Skildringar av naturen. Silverträsket. Textkritisk kommentar2021-04-06 August Strindbergs Samlade Verk. Nationalupplaga
Textkritisk kommentar till SV 29 Vivisektioner. Blomstermålningar och djurstycken. Skildringar av naturen. Silverträsket Av Hans Lindström.
Stockholms universitet, Stockholm 2020.
August Strindberg och Gunnel EngwallSamlade Verk 25. En dåres försvarstal. Textkritisk kommentar2021-04-06 August Strindbergs Samlade Verk. Nationalupplaga
Textkritisk kommentar till SV 25 En dåres försvarstal Av Gunnel Engwall.
Stockholms universitet, Stockholm 2020.
August Strindberg och Ljubica MiočevićSamlade Verk 13. Svenska öden och äventyr I. Textkritisk kommentar2021-04-06 August Strindbergs Samlade Verk. Nationalupplaga
Textkritisk kommentar till SV 13 Svenska öden och äventyr I Av Ljubica Miočević.
Stockholms universitet, Stockholm 2020.
August Strindberg och Hans LindströmSamlade Verk 29. Vivisektioner. Blomstermålningar och djurstycken. Skildringar av naturen. Silverträsket. Textkritisk kommentar2021-04-06 August Strindbergs Samlade Verk. Nationalupplaga
Textkritisk kommentar till SV 29 Vivisektioner. Blomstermålningar och djurstycken. Skildringar av naturen. Silverträsket Av Hans Lindström.
Stockholms universitet, Stockholm 2020.
John August Wilhelm HenricssonÅkerknarren6797232021-03-01
Carl Fredrik HesslingCanton94687612021-03-01
Erik HögströmEcho. Vexlande dikter95081062021-03-01
Emily NonnenDe tvenne guldhjertan eller Guds öga vakar33135512021-03-01
Emma Elisabeth LinckFörskjuten32897092021-03-01
Anders Wilhelm Pereswetoff-MorathEn målning ur lifvet i provinserna för 12 år sedan33848532021-03-01
Gustaf Henrik MellinGamle Björns strider97317522021-03-01
Carl Julius LénströmDe fyra stånden II. Olof Olsson6800052021-03-01
Julius Axel Kiellman-GöransonGyllene ordspråk6797272021-03-01
Carl Fredrik RidderstadDen gamle publicisten15998252021-03-01
Oskar IIUr svenska flottans minnen13049502021-03-01
Hedvig von NumersDikter102599332021-03-01
Arvid August AfzeliusÅsunda contracts krönika90545922021-03-01
Fredrik CösterPurpurvindan. Ett sånghäfte93569962021-03-01
Herman BjurstenNapoleon-Prometheus. En dikt24857242021-03-01
Gustaf Wilhelm FagerlundWandringsminnen [I]93297292021-03-01
Gustaf Wilhelm FagerlundMinnen ur historien af en gammal kyrkoherde93291902021-03-01
Herman BjurstenGyltas grotta II22610792021-03-01
C. G. ErdemanStjernan. Poetisk kalender93260982021-03-01
Johan Henrik ChronwallNy gratulationsbok93067322021-03-01
Wilhelm BäckmanHistorier i skymningen94002692021-03-01
Fredrik BerndtsonNoveller och teckningar31011112021-03-01
Johan Gustaf EkQvarndalen. Romantiskt äfventyr91940432021-03-01
Christoffer EichhornPhyllis91881942021-03-01
Christoffer EichhornDe tre. En dröm91881962021-03-01
Claes Henrik CederströmPå lediga stunder92396492021-03-01
Carl Georg de FreseKorporal Gran91676442021-03-01
Karl Fredrik EnebergKarin. Dikt i fem sånger92401822021-03-01
Karl Johan EkebladDiktarens bazar I [1865]91966532021-03-01
Adelaide EhrnroothSagor och minnen91875332021-03-01
Wilhelm von BraunDen unge Tobiæ resa91348912021-03-01
Nils P. BäckmanJullen på verldshafvet eller Ett intet, men litet grand i hoppet91529982021-03-01
Wilhelm BäckmanStormfoglarne91530072021-03-01
Janne DammMin lyras förstlingar91665402021-03-01
AnonymEn ungdomssynd15823022021-03-01
Henrik af TrolleBilder från skolan och lifvet15856602021-03-01
Carl NorrbyOlles nya bibel15829902021-03-01
Jon Olof ÅbergUr svenska regenters och utmärkte mäns lif III22452492021-03-01
Jon Olof ÅbergOscar I:s löfte16277392021-03-01
Johannes AlfthanWiborgska smällen18332522021-03-01
Johanna Christina Anna MörnerBagateller15815702021-03-01
Nils Rudolf Munck af RosenschöldFrejas hundra tempelsånger100630292021-03-01
AnonymEvas första bal15829862021-03-01
Clara SandströmerTvå hem15848532021-03-01
Minna TersmedenEn sjelfbiografi15855352021-03-01
Josefina WettergrundSmåbitar på vers och prosa IV22018182021-03-01
Josefina WettergrundBlommor för dagen15859412021-03-01
Eva WigströmBrott och straff eller Lifvet i ett svenskt straffängelse1585977225118072021-03-01
Henrik af TrolleSjö-officeren II14647362021-03-01
Jon Olof ÅbergHjeltarne från Savolaks16419122021-03-01
Henrik af TrolleDikt och verklighet15856612021-03-01
Jon Olof ÅbergDen gamle karolinen15861132021-03-01
Jon Olof ÅbergFurstinnans smycke15861182021-03-01
Jon Olof ÅbergEn Bellmansdag på Djurgården15861162021-03-01
Jon Olof ÅbergDjurgårdens ros15861152021-03-01
Jon Olof ÅbergEn konungasons öde15861172021-03-01
Jon Olof ÅbergLille-Per eller Ett blad ur Carl XV:s lif15861192021-03-01
Marie Sophie SchwartzDavid Waldner15849192021-03-01
Carl Anton WetterberghDen hvita pionen. Blomman bland gatstenarne. Lillans begge kyrkresor15861802021-03-01
Axel JäderinNils Dacke. Svenskt original15862582021-03-01
Marie Sophie SchwartzEtt tidens barn15849212021-03-01
Gustaf KeySnöflingor hopkramade i en boll100620552021-03-01
Frithiof KellmodinTill de unga100484362021-03-01
Pehr ThomassonArbetets seger15855752021-03-01
Gustaf Wilhelm KemnerTillfällighets-verser100620362021-03-01
Wilhelmina StålbergAstrarne. Dikter15853122021-03-01
K. O. LjungqvistKung Rhampsinit15828892021-03-01
J.E. AhlstrandDe goda tappra göterna och Esaias Tegnérs Odödliga Minne15704372021-03-01
Frithiof KellmodinVintern100484422021-03-01
Edvard BäckströmLyriska dikter [1870]15791182021-03-01
Rosalba CedermanRomfararens gåfva19814612021-03-01
Betty ChytræusDoktor Kyller15800162021-03-01
Maximilian AxelsonSekter Lundbergs bröllop15861952021-03-01
Harald Oscar PrytzRococo i berättelseform82286632021-03-01
Pehr ThomassonKarl IX och wermlänningen16019542021-03-01
John NeanderTrollkarins son33800932021-03-01
Lars Johan GoveniusTvätterskan i Skinnarviken15819812021-03-01
Johanna Christina Anna MörnerEmanuele d’Astorga eller scener från spanska successionskrigets tid15815712021-03-01
Gusten BacklundLjungblomman. Skizzer på vers och prosa90540352021-03-01
Gustaf Wilhelm GumæliusTre löjtnanter på en jagtresa15820552021-03-01
Adelaide EhrnroothBilder ur familjekretsarne i Finland31079542021-03-01
Adelaide EhrnroothDagmar. En hvardagshistoria 31115452021-03-01
Maximilian AxelsonTvå berättelser15757762021-03-01
Axel Viktor Heribert AhlbergEn liten rullning på sjön 186715704242021-03-01
G. W. AntellEn natt i torpet107280852021-03-01
Johannes AlfthanEn sommarsaga från Finland1584798226607512021-03-01
Lars Johan GoveniusLif och död eller branden vid Glasbruksgatan år 18403128809105987722021-03-01
Per Emanuel BergstrandMagdeburgs hämnare15786392021-03-01
Rosa CarlénTatarnes son15791782021-03-01
Gustaf AlthénSvenska historiska skizzer15704712021-03-01
J. P. TörnqvistTeaterlif16933322021-03-01
Richard Gustafsson och Carl LarssonBerättelser15820602021-03-01
J. P. DahlqvistFattigstugugummans son15800802021-03-01
AnonymSångarkungen Carl Michael Bellman20517182021-03-01
Anders Robert von KræmerOm Atterbom31696562021-03-01
August BondesonAugust Bondesons visbok IIlb16919852021-03-01
Karl Johan EkebladFolkets helsning till kronprinsessan Louise3fgp6jzj1g7r7zt72021-03-01
Henri Ternaux-CompansUnderrättelse om den fordna svenska kolonien i Norra Amerika2298738cpkm2bsr9bfm5w9q2021-03-01
Julius Axel Kiellman-GöransonLäs! Noveller och skizzer32803312021-03-01
Johanna Christina von HofstenBilder ur barnverlden II12476532021-03-01
Julius Axel Kiellman-GöransonSvart på hvitt32812642021-03-01
Jon. Ad. BolmSparfhonan. Poetisk kalender90628002021-03-01
Johan Paul JuringiusSmå skaldestycken25015422021-03-01
Arvid August AfzeliusSwenska folkets sago-häfder. VIII. Wasa-sagan III:22743222021-03-01
Julius Axel Kiellman-GöransonStarke Per30042632021-03-01
Carl Julius LénströmDen helige Augustinus25019502021-03-01
Per Henrik Ling och Bernhard von BeskowSamlade arbeten III12730512021-03-01
Sigfrid FlodinEn liten sexa31234152021-03-01
Karl Robert MalmströmDikter [1856]28952352021-03-01
AnonymAnna. Blad ur ett äktenskaps historia32583092021-03-01
AnonymVackra Ida32583242021-03-01
Frans MörtengrenPoetiska minnen101629612021-03-01
Johan Peter HollertzMin skrifbok32338932021-03-01
Victor ModinSånger101538882021-03-01
Julius Axel Kiellman-GöransonSvenska lynnen och småäfventyr. Ny följd II20947072021-03-01
Rafael HertzbergSmärre skizzer32537172021-03-01
Conrad Wilhelm NylanderFäl-knäppen eller Tack för god vakt!123367382021-03-01
Anonym och Mathilda LangletLilia som icke hade några fel15851142021-03-01
Conrad Wilhelm NylanderDroppar mot optimism, rabulism och despotism126823292021-03-01
Johanna Christina von HofstenBert och hans drömda ideal32329152021-03-01
Emil NervanderDikter101649712021-03-01
Frans HedbergStrids-röster19320532021-03-01
Fredrika MöllerLitet poesi och något industri101590632021-03-01
Frans HedbergRedaktions-visa vid Aftonblads-banketten den 27 januari 186123844562021-03-01
Mathilda GestrinSnökorn15851412021-03-01
Julius MankellFrån Pultava till Bender15861822021-03-01
Frans HedbergBilder ur lifvet32258252021-03-01
Karl E. KullgrenNågra sånger6797002021-03-01
Axel Gabriel IngeliusBrokiga blad32626132021-03-01
Wendela HebbeUnder hänggranarne15975262021-03-01
Alexander NilssonTolf år i skolan32597972021-03-01
Gustaf Henrik MellinSigrid den fagra eller Brölloppet på Ulfåsa16019732021-03-01
Bernhard Elis MalmströmDikter [1855]20971232021-03-01
Georg NordensvanBefriaren16019762021-03-01
Carl Rupert NyblomArion. Skaldestycke185919582021-03-01
Emily NonnenFamiljen på Örnaholm eller Lifvets skiften31079342021-03-01
Per Henrik Ling och Bernhard von BeskowSamlade arbeten I:212730492021-03-01
Eleonora Charlotta Filippina Fredrika Lovisa HallenborgBuddhas tand32164352021-03-01
Johan Jakob Nervander och Johan Vilhelm SnellmanSkrifter23167892021-03-01
Frans HedbergSvart på hvitt II15975372021-03-01
Gustaf Verner Ambrosius RahmToner ur hjertats djup102168942021-03-01
Georg NordensvanI kasern15992642021-03-01
Assar LindebladNya wittra skrifter21827822021-03-01
Bror Edvard FornellLyckan31237012021-03-01
Martin LindgrenSeraljens stjerna15989012021-03-01
Carl PetterssonVinterblommor från Sveriges sydligaste udde102043662021-03-01
Julius Axel Kiellman-GöransonEn bonde och en soldat32797442021-03-01
Julius Axel Kiellman-GöransonSvenska lynnen och småäfventyr. Ny följd III20947082021-03-01
Julius Axel Kiellman-GöransonLaga skifte [1876]16019282021-03-01
Julius Axel Kiellman-GöransonFilurus32797662021-03-01
Nils LiljaDetta har Hyberg gjort33624662021-03-01
Josephina LindDen fattiga familjens beskyddare32921782021-03-01
Julius Axel Kiellman-GöransonMiniaturer32812292021-03-01
Ernst MeyerErik XIV. Sorgspel i 4 akter82221792021-03-01
Axel Gabriel IngeliusHeinolablomman32631822021-03-01
Sofia Maria JuringiusEva. Läsning för qvinnan32830682021-03-01
Gustaf Fredrik LagervallVinterqvällen på Gottland33175602021-03-01
Julius Axel Kiellman-GöransonWesterlånggatans engel25014162021-03-01
Frans HedbergSvart på hvitt I15975362021-03-01
Maria Charlotta AlceniusDikter af Clara90570772021-03-01
John August Wilhelm HenricssonMitt porträtt94680722021-03-01
Axel KrookBerättelser och skizzer32873082021-03-01
Emilie Flygare-CarlénArbeten I. Ett köpmanshus i skärgården32113192021-03-01
Gustaf KahlsonBlommor och tårar32702812021-03-01
C. A. AlmquistStrids- och fridstoner90589732021-03-01
Carl Johan IdmanToner från lyran95471472021-03-01
Hampus Vilhelm MörnerDen redelige bonden eller Maria och Erik33732642021-03-01
Sigfrid FlodinEtt ark papper95234732021-03-01
Carl Ferdinand Alexander HolmströmQvinnans lof94810942021-03-01
John NeanderNågra blad lyrik82221812021-03-01
Mathilda Katarina Johanna ArfvidssonEtt eget hem29278832021-03-01
Jon. Ad. BolmDilettanten. Poetisk kalender 186290627752021-03-01
Betty ChytræusEn qvinnohatare31951472021-03-01
Jon. Ad. BolmLiten fogel. Poetisk kalender 186590627772021-03-01
Herman BjurstenÖfverste Stobèe eller Holsteinska partiet under frihetstiden31045732021-03-01
Wilhelm von BraunSju sofvare. Poetisk kalender91348952021-03-01
Magnus ElmbladSamlade dikter8489422021-03-01
Eleonore DanielssonEbons öde31693952021-03-01
Wilhelm von BraunHerr Börje. Poetisk kalender18595252021-03-01
Adelaide EhrnroothTiden går och vi med den31115692021-03-01
Lars August EkmarckDikter18029102021-03-01
Carl Magnus EkbohrnNya dikter I18027622021-03-01
August BlancheSonen af söder och nord II22211322021-03-01
Wilhelm von BraunFarbror Mårten. Poetisk kalender17979782021-03-01
Fredrik August EkströmBockhammar och Ebba Brahe15965462021-03-01
Wilhelm von BraunCarolina. Poetisk kalender16481542021-03-01
Wilhelm AurellRingen med svarta stenen25438892021-03-01
AnonymDaggryningen15965602021-03-01
August CederqvistApelsin-Lotta15961822021-03-01
Wilhelm BäckmanEn liten barnbok94646442021-03-01
Albert Ulrik BååthDikter15960602021-03-01
Johan BörjessonErik XIV. II. Brödraskulden15920182021-03-01
Karl Johan EkebladVid konung Oscar I:s graf105353592021-03-01
Pehr Gustaf BromanNimrods-harpan15899912021-03-01
Fredrika BremerSkrifter för barn 4106856802021-03-01
Baltzar Cronstrand och Per Adam SiljeströmSkrifter2604487187393932021-03-01
Gustaf Johan Philip ArmfeltDen döde älskaren107293372021-03-01
Wilhelm von BraunBerättelser, reseminnen m. m.15917222021-03-01
Reinhold GötbergSista knippan15820752021-03-01
Mathilda AhlbomSåpbubblor V. »Kärlekens krydda»15655722021-03-01
Arvid AhnfeltBellmanska sällskapet15951482021-03-01
Mathilda GestrinFrestelsen15971562021-03-01
Peter August GödeckeSagan om Olof Tryggvesson15960792021-03-01
Bernhard CronholmFreja. Poëtisk kalender för 1853–185513427723225489682021-03-01
Lars Johan GoveniusFörbannelsens Hus eller skurken i Skinnarviksbergen15977702021-03-01
Gabriel LagusKlubbhöfdingen141805762021-03-01
Jan de LiefdeDesertören117037072021-03-01
Charles H. Bennet och Mathilda LangletKatten med nio lif15845972021-03-01
Isidor KjellbergDikter13592432021-03-01
Johanna Christina von HofstenBilder ur barnverlden [I]12476522021-03-01
Carl Roland MartinRåd till badgäster vid Södertelje vattenkur-inrättning101479062021-03-01
Mathilda AhlbomSåpbubblor VI. »Tvärtom!»15655732021-03-01
Elam LundgrenLyriskt intermezzo15985932021-03-01
Wilma LindhéTvenne julmorgnar15984822021-03-01
A. LundströmDikter af Ragnar Krakow15981792021-03-01
Martin LindgrenSkämt och allvar på vers och prosa15989022021-03-01
Julius MankellMåns Stenbock vid Gadebusch16019672021-03-01
C. A. AlmquistSkaldeförsök18375592021-03-01
Gunnar Olof Hyltén-Cavallius och George StephensSveriges historiska och politiska visor I12534372021-03-01
Mathilda LönnbergSpridda blad från skären15987732021-03-01
Gustaf Henrik MellinSkildringar af den skandinaviska Nordens folklif och natur III18077842021-03-01
Theodor LindhDikter [1862]20417122021-03-01
Gustaf Joakim LeufstedtAgnes Ellmén eller De inre missionärerne15983432021-03-01
Per Henrik Ling och Bernhard von BeskowSamlade arbeten I:112730482021-03-01
Gustaf Henrik MellinSkildringar af den skandinaviska Nordens folklif och natur IV18077852021-03-01
Karl Anders af Kullberg och Arvid AhnfeltUr Karl af Kullbergs portfölj15982232021-03-01
AnonymGustaf III:s revolution 177220517192021-03-01
AnonymKlosterlifvet i Norden20524082021-03-01
AnonymPrinsessan Cecilias kärleks-äfventyr18769632021-03-01
AnonymHwilken war konung Gustaf IV Adolfs far?18769852021-03-01
AnonymGustaf III:s mord18770102021-03-01
AnonymGustaf Wasas ungdoms-äfwentyr och tapperhet18769792021-03-01
AnonymPrest-historier18769542021-03-01
AnonymSwenska folkets heliga graf1730339225501602021-03-01
Herman BjurstenEgoismen31045102021-03-01
AnonymKalabaliken wid Bender20517152021-03-01
AnonymSvenska kronprinsen Carl Augusts död20517132021-03-01
AnonymSvenska trollkärringar, spåqvinnor och kloka gummor20517112021-03-01
AnonymKonung Carl XIV Johan18770422021-03-01
AnonymKonung Gustaf II Adolf den store18770472021-03-01
AnonymSwenska sjöhjeltarne Escholins, Stjernskölds, Hökeflychts, Wrangels, Bagges och Psilanders mannabragder18770142021-03-01
AnonymEtthundrafemtio halshuggne14959322021-03-01
AnonymGrisilla15817432021-03-01
AnonymKejsar Octavianus15817412021-03-01
AnonymNils Stures nesliga intåg i Stockholm18770362021-03-01
AnonymLapparnes trolldom och widskepelser14959422021-03-01
AnonymAnekdoter om Carl XI14959432021-03-01
AnonymSwenska konungars kröningar14959392021-03-01
Jeanette Charlotta FrimanSmåplock ur min dagbok145894502021-03-01
Carl Fredrik RidderstadSamvetet eller Stockholms-mysterier I15131112021-03-01
Carl Fredrik RidderstadSamvetet eller Stockholms-mysterier II15131122021-03-01
Jeanette Charlotta FrimanFideikommissariens frieri15818192021-03-01
Gustaf BjurströmKamrer Lundbergs minnen15789112021-03-01
Pehr SparreAdolf Findling eller Tre år under drottning Kristinas regering3822312021-03-01
Nils Henrik PinelloSmå berättelser och tidsbilder II17961572021-03-01
Lars Johan GoveniusPantsedlarne15819802021-03-01
John Neander och Hans Schulze och John NeanderKarl tolftes gåfva. Karin på backen33800742021-03-01
Nils Henrik PinelloSmå berättelser och tidsbilder III17961582021-03-01
Nils Henrik PinelloSmå berättelser och tidsbilder IV17961592021-03-01
Louise BruniusLyckans gunstlingar15847702021-03-01
Betty ChytræusKusin Calles äfventyr vid landtbruksmötet15800182021-03-01
Emilie HackzellDödsfången och Slottsknektens son15820782021-03-01
AnonymMitt första försök. Tre små skizzer15823082021-03-01
Peter August GödeckeBerättelser och utkast. I15820702021-03-01
Fredrik von KrusenstjernaMinnen från land och sjö15831142021-03-01
Carl Georg StarbäckEngelbrekt Engelbrektsson8857002021-03-01
Sara PfeifferAurora Trampe82219772021-03-01
AnonymAnnie Dalcrona. Tre namn. Utan spegel15862592021-03-01
Emilia GullbrandssenLandtsoldaten. En teckning ur folklifvet i Westergöthland15820542021-03-01
Mårten Gabriel Leijonsköld OxenstiernaSjöfröken87406242021-03-01
Johanna Christina von HofstenFamiljen Stark15823642021-03-01
Axel KrookFritänkarne. I. Sokrates. Paulus15516792021-03-01
Albrekt SegerstedtDen lille spelmannen från Vermland15817492021-03-01
Hanna OngelinEdvard och Edmund83948672021-03-01
Alfred SchönDe sju cigaretterna84330992021-03-01
Johan WendelKornjudarne eller Nöden alstrar brott15858712021-03-01
Helena NyblomNoveller [I]20570802021-03-01
Maria PetersonDen italienska flyktingen15843912021-03-01
Mathilda LundströmDagsländor15829342021-03-01
Aurora von QvantenRosa Arntson82219832021-03-01
Sigfrid NybergSkattgräfvaren15832992021-03-01
John NeanderFrån Dalsland15851052021-03-01
Wilhelmina StålbergSista valsen. Motgångar och medgång15853222021-03-01
Marie Sophie SchwartzVerklighetsbilder15849262021-03-01
Mathilda LönnbergRagnfast Mårsson15850762021-03-01
Pehr ThomassonEtt rum och ett hjärta85494122021-03-01
Mathilda LundströmSkal och kärna II15986282021-03-01
Nils Henrik PinelloSmå berättelser och tidsbilder I17961562021-03-01
Clara SandströmerMartyren15848492021-03-01
Mathilda LönnbergGunnel. Saga om ett drömlif15850822021-03-01
Abraham Wilhelm af SillénVerlden i smått eller Förgården till lifvets skola15849832021-03-01
Minna TersmedenPensionskamraterna15843112021-03-01
Abraham Wilhelm af SillénKotteriet och mannen för sig eller Charlataneri och förtjenst15849822021-03-01
Pehr ThomassonFlickan i Norrström15855862021-03-01
Marie Sophie SchwartzÖgonblicksbilder15849282021-03-01
Carl Georg StarbäckNils Bosson Sture I8858052021-03-01
Wilhelmina StålbergSnödroppar15853232021-03-01
Pehr ThomassonLull-Tufve15855972021-03-01
Abraham Wilhelm af SillénEn theoreticus i en praktisk tid15849812021-03-01
Accacia SvahnSigne. En skildring ur lifvet15853532021-03-01
Pehr ThomassonGubben Noack. Pennritning15855882021-03-01
Carl Georg StarbäckÖfverste Stålhammar15852152021-03-01
Pehr ThomassonGullvifvan i Säby15855902021-03-01
Pehr ThomassonVallflickan och grefven15856042021-03-01
Anna Sara SundeliusForsdalens lilja15853342021-03-01
Pehr ThomassonVårblommor15856062021-03-01
Pehr ThomassonMålarens ideal15856002021-03-01
Pehr ThomassonBältespännarne i Solnaskogen15855802021-03-01
Pehr Thomasson och Carl Gustaf HellqvistLasse Mjölnare och Masse Smed15862042021-03-01
Pehr ThomassonGustaf den tredje och smålänningen16019432021-03-01
Anna Elisabet Matilda BergstedtSommar-drömmar15851462021-03-01
Pehr Thomasson och Carl Svante HallbeckPetter Jönssons lefnadsöden15856012021-03-01
Pehr SparreStandaret I22287042021-03-01
Gustaf KahlsonEn folkskollärares biografi100808172021-03-01
Sigismund Septimus Stanislaus LeczinskyPoetiska ungdoms-försök100866262021-03-01
Jon Olof ÅbergSven Haraldssons äfventyr15861232021-03-01
Emma Elisabeth LinckDröm och verklighet101062062021-03-01
Anonym och Miguel de Cervantes SaavedraDen tappre och snillrike riddaren Don Quixotes af La Mancha103162432021-03-01
AnonymOviks-spöket102790072021-03-01
Ernst NilssonMinnen från skolåren101673292021-03-01
Gustaf Henrik MellinSamlade svenska historiska noveller I [1865]33684682021-03-01
Anna WästbergEtt barns tankar105379142021-03-01
Victor ModinKantat vid filosofie doktorspromotionen108667702021-03-01
AnonymJulböcker för snälla gossar och flickor [III]15514702021-03-01
AnonymJulböcker för snälla gossar och flickor [II]15514692021-03-01
Johan Henrik BjörckNågra blad för Frankrike1578916199339992021-03-01
Claes Johan Emil AurellTre sonetter från Schweitz15757672021-03-01
Karl Robert SachtlebenEnligt löfte15847242021-03-01
Emilie BjörksténDrottningarna15801622021-03-01
Mathilda LangletBlad och blommor15827282021-03-01
Zacharias Topelius och August MalmströmLäsning för barn III13364352021-03-01
Catharina Fredrika RollinSkärgårdsbilder af Allan15846012021-03-01
Petter Georg SundiusEn splitter ny visa om Zions sista strid med menniskoförnuftet15853492021-03-01
Emily NonnenSmugglarens dotter eller Hvad vågorna sade15787692021-03-01
Frans HedbergMajorens döttrar och andra berättelser16140602021-03-01
Theodor LindhDikter [1875]15828562021-03-01
Theodor SederholmI Finland. Berättelser84335812021-03-01
Johan WendelSkarpskyttens dröm15858732021-03-01
Amelia Edwards och AnonymMystiska tilldragelser15787622021-03-01
Fredrik Theodor HagbergSånger om hjertats och lifvets ungdom15863012021-03-01
Fredrik Wilhelm ScholanderLuisella. En qvinnomodells öden15848952021-03-01
Pehr Ivar ÖdbergEget och andras15861552021-03-01
Mathilda LangletJättedödaren15982872021-03-01
Anders LundinBlandade dikter18044072021-03-01
Pehr ThomassonEn fruntimmerskarl16010542021-03-01
AnonymLäsning för tjenare 2. Tvänne hem17179312021-03-01
Georg Stiernhielm och Per HanselliSamlade vitterhetsarbeten15852422021-03-01
Anders Conrad SjöbeckPenseer för min moderlösa dotter28320012021-03-01
AnonymLäsning för tjenare 3. Högmod och fall17179252021-03-01
AnonymLäsning för tjenare 5. Är du hjelpsam?17179392021-03-01
AnonymNöden i Norrland8243854v6gtrv64swtt39s92021-03-01
AnonymLuigi Marchetti eller den unge krigaren i Garibaldis armé33184462021-03-01
Elof M. LindmanDen store filosofen Jeremias Munter33101812021-03-01
Lorentz DietrichsonEn arbetare7937282021-03-01
Magnus Ehrenhold AnderssonVid brasan90795162021-03-01
Johan Henrik ChronwallNya lyriska dikter93051592021-03-01
Johan Henrik ChronwallSmärre blandade dikter93053622021-03-01
Erik Kristian BöösBränder. Af Milo91607132021-03-01
Jenny Maria ÖdmannTvänne skizzer af J–y Brn.88430092021-03-01
Gustaf Henrik MellinSamlade svenska historiska noveller II [1867]33684692021-03-01
Carl Ludvig ÖstergrenDikter536902021-03-01
Bernhard Salomon BursellVisor och sånger af B. S. B.91524052021-03-01
Johan Henrik ChronwallEtt litet försök på skaldekonstens bana93188562021-03-01
Klas Knutsson och Klas RybergStockholmsbilder22287362021-03-01
Daniel KlockhoffDikter9227632021-03-01
Victor FagerströmAllvar och skämt93302942021-03-01
Hugo Montgomery-CederhielmDikter93437772021-03-01
Johan JolinAffällingarne32706652021-03-01
Carl Gustaf Albrekt Hård af SegerstadPoetiska försök95011392021-03-01
Albert Theodor GellerstedtStens visor93957712021-03-01
Henrik Germund Blumenberg och E. Th. GrönstrandPoetiska försök91319642021-03-01
Lotten von KræmerAckorder6775672021-03-01
Marie Sophie SchwartzDe gifta84235752021-03-01
Alexis TengbergMinnen. Teckningar af A. T.85273622021-03-01
Anna Charlotta Sophia SilfverhjelmHusbergs-grottan84053952021-03-01
AnonymHarlekin på maskeraden samt En ungkarls aftonnöje32243282021-03-01
Bernhard von BeskowTorkel Knutsson86454462021-03-01
Isak Börk och Karl Fredrik KarlsonDarius4953272021-03-01
Evald Ferdinand JahnssonKorpens berättelser I32659652021-03-01
Herman MartinssonMaskrosor21794392021-03-01
Carl Anton WetterberghGuvernanten. Får gå!16988882021-03-01
Peter von MöllerRimmerier21794842021-03-01
Ida DehnPoetiska försök i hemmet [I–II]20022032021-03-01
AnonymVitter kalender 187221489662021-03-01
Victor NorénSånger från när och fjerran15832672021-03-01
Christian Adolph PalmeBrödsmulor på vers och prosa15843462021-03-01
Johan Engelbrekt Modin och D. A. SundénSvensk läsebok för elementarläroverken II22259042021-03-01
Carl Jonas Love AlmqvistSkällnora qvarn15862032021-03-01
Axel JäderinDiktförsök af Run15825602021-03-01
Johan Engelbrekt Modin och D. A. SundénSvensk läsebok för elementarläroverken III22259052021-03-01
Vilhelm Bergsøe och August Lienhardt och Anonym och AnonymTre noveller21945902021-03-01
Johan JolinRosen bland kamelior13327172021-03-01
Victor Emanuel ÖmanPoetisk läsebok för folkskolan15829692021-03-01
Gustaf Henrik MellinSamlade svenska historiska noveller II [1874]19979002021-03-01
Frans Hodell och Gustaf WahlbomVisor och kupletter15823402021-03-01
Lars Vilhelm LöhmanDikter och dagboks-anteckningar15830022021-03-01
J.E. AhlstrandSnillen15704422021-03-01
J.E. AhlstrandTio runor, nyttiga för konungar och folk15704432021-03-01
Magnus ElmbladFosterländska sånger15815772021-03-01
Erik Kristian BöösVersar af Milo91607192021-03-01
Per Emanuel BergstrandOdowalsky. Skildring från tretiåra krigets slut15786402021-03-01
Johan Albert RussbergSkämt och allvar102544662021-03-01
Bernhard von BeskowBirger och hans ätt15786852021-03-01
Johan Jolin”Den stumma från Portici”100175602021-03-01
Charles Fredrick JohnsonDen enfaldige smålänningen8671112021-03-01
Rafael HertzbergSång och saga94687322021-03-01
Maria Louisa PetterssonBetraktelser under en sjukdom102043812021-03-01
Gustaf Wilhelm FagerlundVandringsminnen II93297382021-03-01
Lotten von Kræmer”Tout pour la patrie!”101030252021-03-01
Carl Otto EkströmVandringar i Helsingland15815652021-03-01
Emil LagerlöwDaggdroppar100708452021-03-01
Fredrik Wilhelm ScholanderFjolners saga30370542021-03-01
AnonymSmå berättelser från mina utflygter i Helsingfors’ omgifningar31011542021-03-01
Isidor KjellbergPoetiska kullerbyttor13592412021-03-01
Zacharias TopeliusSånger II383242021-03-01
Frans HedbergBrudens krona6819232021-03-01
Maria FuruhjelmSagor och berättelser31260002021-03-01
Axel Gustaf VirginDikter, äldre och nyare15860132021-03-01
Nils Jacob WallénPoetiska försök eller verser15858272021-03-01
Oskar StackelbergTrä-kol15851952021-03-01
Pehr ThomassonTvenne pennteckningar22452862021-03-01
Marie Sophie SchwartzEmancipationsvurmen [1867]11582852021-03-01
Herman SätherbergNaima. Dramatisk dikt15854142021-03-01
Frithiof KellmodinSånger af blandadt innehåll på kända melodier21534842021-03-01
Fredrik Pereswetoff-MorathPoetiska försök22045932021-03-01
AnonymValkyrian. Kalender för 186915858232021-03-01
Victor Emanuel ÖmanRiddar Herburt och Jungfru Hilde15860322021-03-01
Bernhard Julius GlasellWerldsligt och andeligt. Ny följd93778342021-03-01
Carl Kastman och Knut KastmanLäsebok för småskolan29239322021-03-01
Arvid August AfzeliusSwenska folkets sago-häfder. XI. Karla-sagan. III:22743272021-03-01
Arvid August AfzeliusSwenska folkets sago-häfder. X. Karla-sagan. II:22743252021-03-01
Carl Rupert NyblomVers och prosa15833062021-03-01
Fredrik Sander och Anders FlodmanFogel på grön qvist15848362021-03-01
Mathilda NaumannUr granskapets krönika15832172021-03-01
Augusta SefbomMoln och solsken15831272021-03-01
Daniel Klockhoff och Viktor Rydberg och Pelle ÖdmanEfterlemnade skrifter82219552021-03-01
AnonymLinnæa15828712021-03-01
Johan Carl HellbergSånger från Upsala för trettio år sedan15822632021-03-01
Gustaf Engström och Pehr LangeSånger ur tillfällighetsskämtet ”På Lorentzberg”15816032021-03-01
Zacharias TopeliusLäsebok för de lägsta läroverken i Finland II18961682021-03-01
J.E. AhlstrandSkalde-drottens seger och De goda tappra herrar och damer i Stockholm15704412021-03-01
Jakob BengtssonEvangelina eller den gammallutherska, det menskliga samvetets, kristliga församling här uti Nordanland15785672021-03-01
J.E. AhlstrandDen sköna Olga och S:t Clara kloster15704352021-03-01
Arvid VikströmSkandinaviska minnen från Leipzig 1876–187715328812021-03-01
Gustaf Göran StenborgNågra blad poesi103484632021-03-01
Frithiof KellmodinOm våren100484172021-03-01
Isidor KjellbergEtt minne100637292021-03-01
Frithiof KellmodinSvensk och skandinav101238442021-03-01
Adalbert LambergFem dikter100751322021-03-01
Victor Hugo WickströmHvitsippor105098792021-03-01
K. P. ArnoldsonKarolinen och hans ättlingar15714752021-03-01
Wilhelm Erik SvedeliusSmärre skrifter I21433032021-03-01
Artur HazeliusSmåskrifter för folket. 1–10117698812021-03-01
AnonymFörgät-mig-ej!15818572021-03-01
Rosa CarlénLifvet på landsbygden32008132021-03-01
Aurora LjungstedtPsykologiska gåtor [1–3]33159552021-03-01
Gustaf Henrik MellinSamlade svenska historiska noveller III [1875]19979012021-03-01
Gustaf KahlsonArbetarens framtid100807502021-03-01
Maximilian AxelsonRomantiska berättelser från Småland30749262021-03-01
Mats StolpeMina aftnar15790872021-03-01
August BlancheStockholms-historier IV2245406225500642021-03-01
Victoria BerglundDen unge brukspatronen31002132021-03-01
Gustaf BjörlinElsa. En berättelse från hexprocessernas tid1595810226607312021-03-01
S. A. T. BohlinSmå poetiska försök15958932021-03-01
Erik BerndtssonTvå stora konungars beskådelse m.m92201932021-03-01
Herman BjurstenLärokurs i svenska språket II. Formlära96735762021-03-01
Herman BjurstenÖfversigt af svenska språkets och litteraturens historia I19633382021-03-01
Gustaf BjörlinHertigen. Historisk interiör i två akter15958132021-03-01
Herman BjurstenÖdets lek IIzb4xxnjtw6658c802021-03-01
Carl Michael Bellman36 hittills otryckta sånger91232592021-03-01
Herman BjurstenGyltas grotta I22610782021-03-01
August BerggrenFadermördaren91654402021-03-01
Ulrik BjörklundDikter91025912021-03-01
Henrik Germund BlumenbergBilder ur folklifvet15958622021-03-01
Emilie BjörksténSandperlor91033252021-03-01
Conrad BjelkengrenDikter90853092021-03-01
Gustaf BjurströmStrid och seger31046312021-03-01
J.E. AhlstrandLjusets seger6798112021-03-01
Carl Michael Bellman och Christoffer EichhornSkrifter. Ny samling II8946302021-03-01
Charlotte BjörkBjörkqvistarne [1855]103209912021-03-01
Carl Gustaf AnderssonLek och allvar10472086225494272021-03-01
Herman BjurstenMinnen från Gripsholm I15762862021-03-01
Maximilian AxelsonSwenska röfwarehöfdingen Ivar Munk30755932021-03-01
Herman BjurstenTvå flammor31045162021-03-01
Charlotta BerndtsonJulie Leyden eller Blad ur min biografi I89080902021-03-01
Hugo von BeckerSagor12472002021-03-01
Joseph C. BlomgrenGuldets magt31057172021-03-01
August BlancheStockholms-historier III22454052021-03-01
Theodor BjörckGraciosa. Kalender för julen 1857103004302021-03-01
Anna Elisabet Matilda BergstedtHågkomster från Alstersvik31002352021-03-01
Sophie BolanderJulklapp till lilla Helga93994312021-03-01
Rosa CarlénTre år och tre dagar32008232021-03-01
August CederqvistMölndalsflickan31942582021-03-01
Christina Serafia CarlénHistoriska småberättelser från olika tider och länder31277372021-03-01
Dorothea DunckelGammalt och nytt ur min portfölj24886262021-03-01
Olof EnerothIsrael Hwasser – Anders Retzius. Minnesskrift20661302021-03-01
Per Elgström och Georg IngelgrenSamlade vitterhetsarbeten8665262021-03-01
Carl Fredrik von Burghausen och Axel Gabriel IngeliusBruno. Novell31246322021-03-01
Fredrik CygnæusSkaldestycken IV23336282021-03-01
Elias Walfrid DufvaSulitelma-sånger19885972021-03-01
Charlotta FalkmanLeonna, en skildring ur lifvet861826226607352021-03-01
Fredrik CygnæusSkaldestycken II. Claes Flemings tider23336262021-03-01
Georg Martin BååthSkizzer ur lifvet i Kalifornien 431221932021-03-01
Wilhelm BäckmanFör hjertat och tanken31129352021-03-01
Wilhelm BäckmanI fyllan och villan19738322021-03-01
Anders FlodmanUpp och ned. Teckningar ur olika kretsar31235122021-03-01
Rosa CarlénHelène. En qvinnas historia22865532021-03-01
Gustaf Philip CreutzVitterhets-arbeten27320812021-03-01
Wilhelm von BraunKnut. Poetisk kalender18595222021-03-01
Sophie BolanderNågra små äktenskaps-skizzer I31124352021-03-01
Wilhelm von BraunDen namnlöse. Poetisk kalender27428612021-03-01
Carl Otto EkströmSkizzer af Gubben Noach I31126992021-03-01
Richard GustafssonSagor III15973172021-03-01
Emilie Flygare-CarlénEn hemlighet för verlden15968162021-03-01
Johan Alfred AlmkvistStrids- och segertoner16016402021-03-01
Olof Immanuel FåhræusTal vid öppnandet af Göteborgs museum22314472021-03-01
Emilie Flygare-CarlénStockholmsscener bakom kulisserna12959872021-03-01
Carl GetheTre dikter25009962021-03-01
Lars Johan GoveniusLumphandlarn i Stadsgården172211122021-03-01
Gustaf Wilhelm GumæliusTal vid den högtid då Engelbrekts minnesstod aftäcktes20952982021-03-01
Olof Abraham EricssonDikter24889422021-03-01
Theodor HagbergKarl den tolfte18352412021-03-01
Emilie Flygare-Carlén”Ett lyckligt parti!”18076682021-03-01
Mathilda GestrinSmåteckningar för barn och ungdom93826082021-03-01
Emilie Flygare-CarlénFamiljen i dalen2589217226606802021-03-01
Janne BruzeliusEn ödets kastboll12857402021-03-01
Emilie Flygare-CarlénInom sex veckor25892272021-03-01
Anders FlodmanUnder strecket15968032021-03-01
Otto GråberghAktrisen eller Baron von Fjesken och hans älskarinna32229872021-03-01
Mathilda AhlbomSåpbubblor II. Med eller utan hemgift15655692021-03-01
Otto GråberghEn glädjeflickas memoirer32233412021-03-01
Emilie Flygare-CarlénFörmyndaren II25892222021-03-01
Fredrik BarthelsonBalders död6813192021-03-01
J.E. AhlstrandDen tappre riddaren Alonzo och den sköna Isidora i Schweiz90562812021-03-01
Wilhelmina GravalliusAlbumet. Novell ur Stockholmslifvet32165162021-03-01
Emilie HackzellEn hysterisk hustru32150042021-03-01
Johan Aron Andersson AlménSkärgården90582612021-03-01
Gustaf Wilhelm GumæliusEngelbrekt. Sånger6813022021-03-01
Anders Herman HallinLjungblomman93773382021-03-01
Gustaf HallgrénEn liten samling tillfällighets-dikter93773342021-03-01
Johan Paul JuringiusTärn-sånger100350082021-03-01
Frithiof KellmodinFlyttfåglarne100484072021-03-01
Sara Carolina Gadolin och Beata Sofia Gyldén och Ingeborg MalmströmInsjövågen I93578132021-03-01
N. J. LandebergTill landets allmänna wördade folkrätt100767462021-03-01
Frithiof KellmodinSjälen söker tröst & Sjung om det goda och sköna en vacker nordisk dag100484222021-03-01
Frithiof KellmodinSkjut ut min båt100484232021-03-01
Frithiof KellmodinNär Göteborgs-sjömannen från fordna tiden går till sjöss100484152021-03-01
Frithiof KellmodinEn qväll, mot vintersolståndet100484182021-03-01
Karl XV, kung av SverigeHeidi, Gylfes dotter100188122021-03-01
Frithiof KellmodinMinne af midvintern100484142021-03-01
Frithiof KellmodinHösten100484122021-03-01
Gustaf KahlsonDen döende modren100807722021-03-01
Gustaf KahlsonDen sårade dygden100808642021-03-01
Maria FuruhjelmSkilda vägar31260172021-03-01
Lotten von KræmerHemresan. Sång100994232021-03-01
Gabriel LagusRiddar Unos söner100751302021-03-01
A. V. QuarnströmAurora. Försök till vers under lediga stunder102161332021-03-01
Carl LindegrenEn mycket rolig och på rim ställd ny historia om borgmästaren och oxarne101177732021-03-01
Johan Leonard LindquistSynen eller En blomma i maj101304352021-03-01
Herman Salomon KrookFosterländska minnen101048302021-03-01
Ludvig Leonard LaurénHumlor I100857772021-03-01
Sven MattssonSkalde-försök101494872021-03-01
Sven MattssonDikter [1865]101494862021-03-01
Jacob Gabriel LeisteniusDikter100883712021-03-01
Albert Theodor LysanderI anledning af H. M. konung Oscar I:s död113630902021-03-01
Johan Niclas HolmgrenEn berättelse ur fängelselifwet14261122021-03-01
Ludvig Leonard LaurénSpekulanterne100857802021-03-01
Anders Johan AfzeliusFrids- och stridsbilder i vers och prosa17328342021-03-01
Urban Hiärne och Per HanselliRosimunda. Tragœdia i fem handlingar22422612021-03-01
Claës LundinValda berättelser I15986082021-03-01
Thure MalmgrenUnder södra hemisferens himmel eller Slafhandeln i den femte verldsdelen1598815194008052021-03-01
Karl XV, kung av SverigeSmärre dikter24880402021-03-01
Karl XV, kung av SverigeEn vikingasaga24880372021-03-01
Axel KrookTro och otro19368392021-03-01
Israel HwasserAfskedshelsning till lärjungar och studiikamrater21170852021-03-01
Israel HwasserMannens ynglingaålder2117063225494862021-03-01
Johan NybomMinnen från en sångarfärd genom Sverige20881842021-03-01
Oskar IINytt och gammalt III96655782021-03-01
Emil von Qvanten och Karl WetterhoffKritiska ströftåg29791792021-03-01
Emil von QvantenLyriska dikter32841652021-03-01
Johan Peter NybergEbba Folkunge32620562021-03-01
Sara PfeifferByhistorier från Skåne82222482021-03-01
Carl Fredrik RidderstadHistoriska minnen från Östergötland 1. S:t Ragnhild82287902021-03-01
Carl Fredrik RidderstadHistoriska minnen från Östergötland 2. Stolts Elisif82287912021-03-01
Helena NyblomNoveller II20570832021-03-01
Conrad Wilhelm NylanderPropheten Samuel och konung Saul82255522021-03-01
Hedvig von NumersStora verldens lycka34000422021-03-01
Conrad Wilhelm NylanderKonung David82255532021-03-01
Sigfrid NybergJernvägs- och ångbåts-lektyr33997852021-03-01
Karl Poulsson”Små drillar”102154202021-03-01
Johan NordwallNya dikter88651492021-03-01
Sara PfeifferAxel Fersen och Marie Antoinette82221942021-03-01
Sara PfeifferDora Rein82221952021-03-01
Sara PfeifferSamlade noveller och berättelser82221992021-03-01
Carl August Adlersparre[Smärre skizzer.] Samlade skizzer II12855342021-03-01
Ebba RamsaySanning och dikt82272002021-03-01
Fredrik HolmbergUpsaliaden94722662021-03-01
AnonymEn flickjägares äfventyr. Svartsjuka och hämnd85874862021-03-01
August BlancheKråknästet8959511225493802021-03-01
Anonym och Carl VingstedtEn moders kallelse88345922021-03-01
Emma Elisabeth LinckPå skilda vägar32905872021-03-01
Daniel FallströmMunkens hämd3122298